Hlavní navigace

Jak udělat z tabletu svůj primární počítač - 4. díl

22. 11. 2013

Sdílet

 Autor: © Elenathewise - Fotolia.com
Někdo má rád holky, jiný zase vdolky. A proti gustu žádný dišputát. Takže tento článek je pro ty, kdo by se rádi zbavili svého notebooku a začali jako primární PC používat tablet.

Předchozí díl

Proveďte migraci dat

Poslední kousíček hlavolamu: data. Odolejte myšlence přímého kopírování všech svých souborů Office, PDF, a podobných z notebooku na tablet. Jestliže většinou pracujete online, možná raději využijete cloudovou službu typu Box, Dropbox, Google Drive či SugarSync. Máte-li paranoiu z NSA, pak možná vezmete zavděk šifrovanou švýcarskou alternativou Wuala. Tyto služby za chvíli dokáží synchronizovat jakékoliv (případně i všechny) soubory z notebooku, a následně je zpřístupnit skrze jejich příslušné aplikace pro tablet. A jestliže víte, že budete potřebovat mít přístup ke konkrétním dokumentům, budete-li offline, pak je jednoduché dopředu si je stáhnout na interní úložiště.

Určitě budete chtít provést také migraci svých záložek v prohlížeči. Používáte-li Google Chrome, je to hračka, protože jakmile se v Androidu či iOS přihlásíte do svého prohlížeče, dočkáte se automatické synchronizace svých oblíbených položek. Ve skutečnosti jde o cestu nejmenšího odporu i v případě, že na svém PC používáte jiný prohlížeč: Nainstalujte Chrome, importujte své záložky řekněme z Internet Exploreru nebo Firefoxu, a poté spusťte Chrome na tabletu a tyto záložky synchronizujte.

Pst Mail

Pokud jde o e-mail, pak může přesun zahrnovat pouhé přidání vašeho účtu, třeba na Gmailu nebo Yahoo, do standardně předinstalované aplikace Mail pro Android či iOS, případně může být o trochu složitější a obsahovat i trochu hraní si s nastavením Exchange a možná dokonce také import PST souboru z Outlooku. PST Reader (Android) a Pst Mail (iOS) vám pomohou s druhou z možností, a umožní vám procházet vaše zprávy a vyhledávat v nich. A když už jsme u toho, pokud tablet hodláte používat pro práci a vaše společnost má IT oddělení, mohla by mít i implementované řešení a/nebo pravidla pro používání e-mailu na mobilních zařízeních. Začněte odsud.

Další záležitosti

Je důležité si uvědomit, že tablet může být něčím více než jen nahrazením notebooku – za určitých okolností může být i zlepšením. Například s aplikací typu CamScanner můžete svůj tablet využívat jako skener – zachycovat snímky tištěných dokumentů, konvertovat je do prostého textu nebo PDF formátu a následně je třeba elektronicky vyplňovat.

Audiolio

Neuvěřitelně výkonným nástrojem pro uživatele tabletů může být Evernote, program, který nabízí základní zpracování textu a podrobné řešení pro zachycování informací a jejich správu, to vše kombinováno s jednoduchou synchronizací a sdílením dat. (Je však třeba podotknout, že Evernote bude fungovat i na vašem notebooku.) Audiolio (iPad) umožňuje zapisovat poznámky a zachycovat zvuk, a v průběhu toho vytvářet časově synchronizované záložky nejjednodušším možným způsobem. WritePad dokáže převést poznámky „naškrábané“ prstem nebo perem na displej tabletu do editovatelného textu, a nová aplikace Livescribe 3 dokáže podobným způsobem odesílat poznámky napsané na papír přímo do vašeho iPadu.

ICTZ23

Může chvíli trvat, než si zvyknete na práci s tabletem (zejména se to týká věcí typu zpracování textu a editování fotografií). Jakmile ale začnete využívat všech výhod tabletu, pak jej budete jakožto alternativu notebooku používat stále častěji.

Zdroj: IDG News Service

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).