Hlavní navigace

Jak správně nakupovat domácí audio?

25. 1. 2009

Sdílet

Do nového televizoru s klidem investujeme deset, dvacet či třicet tisíc. Proč tedy většina z nás váhá, má-li za kvalitní reproduktory vydat třeba jen polovinu nebo třetinu?

Smutnou pravdou je, že většina uživatelů na zvukovém vybavení – tedy kvalitě zvukového výstupu z PC a adekvátních reproduktorech – neúměrně šetří. Reproduktory jsou přitom z morálního hlediska jednou z nejtrvalejších investic na pracovním stole či v obývacím pokoji. Zatímco životnost PC jsou stěží dva roky a monitor obvykle „přežije“ zhruba dvojnásobek, než je nahrazen, kvalitní reproduktory mohou bez problémů sloužit pět či deset let. Uvažujete-li tedy o koupi domácího kina či alespoň poslechové sestavy, nebojte se do kvalitního zvuku investovat.

domacnost

Než tak ale učiníte, je dobré se zamyslet nad některými mýty o domácím kině, PC reproduktorech a zvuku obecně – a především navštívit pár obchodů se spotřební elektronikou, které nabízejí poslechové místnosti, a vyzkoušet si pro porovnání několik dražších i levnějších sestav – ideálně za použití vlastního CD či DVD (případně MP3 přehrávače s kvalitně kódovanou hudbou), která máte „naposlouchaná“. Pamatujte ale, že celkový vjem ovlivňuje i akustika místnosti (ty poslechové v prodejnách ji obvykle mají na dobré úrovni).

Čím víc reproduktorů, tím lépe


Ve světě spotřebního zboží je často důležitější odškrtnout políčka v tabulce produktového katalogu než vyrobit kvalitní reproduktor. Výsledkem jsou nesmyslné sestavy s velkým počtem nepříliš kvalitních reproduktorů – pouhým selským rozumem ale snadno odhalíte, že kvalitu kvantitou dohnat nelze. Velký počet reproduktorů znamená komplikace při jejich umístění, instalaci a rozvodu kabelů – ve finále může lepší službu odvést 5.1, 3.1 nebo dokonce pouhá stereofonní sestava s kvalitnějšími reproduktory, které jsou správně umístěny, případně zvukový projektor vhodný v případech, kdy vám jde skutečně pouze o zvuk filmů a nikoliv o poslech hudby.

Dřevěné (ne)jsou nejlepší


Při pohledu na nabídku libovolného webshopu s počítači naleznete bohatou nabídku levných 5.1 sestav s „dřevěnými“ bedýnkami. Častý, leč mylný argumentem, obhajující dřevěné 5.1 bedýnky za dva či tři tisíce, zní, že hrají lépe prostě proto, že „je to dřevo“. Jedná se pochopitelně o mýtus. U miniaturních satelitů bohužel dřevo není tím nejlepším materiálem – zejména jedná-li se o tenkou dřevotřísku s malou hustotou (LDF). Koneckonců stačí se podívat na nabídku většiny renomovaných výrobců (BOSE, B&W, Polk Audio, Klipsch, Infinity, Harmann/Kardon, JBL a další), abyste zjistili, že špičkové miniaturní reproduktory pro domácí kino obvykle využívají konstrukci ze speciálních plastů, kompozitních materiálů a hliníku. Dřevo, či přesněji MDF a HDF desky (tedy dřevovláknité desky se střední či vysokou hustotou) s dýhou jsou ideální materiál pro větší reprosoustavy. Ty ale vyžadují adekvátní prostor pro instalaci i poslech a při srovnatelné či vyšší kvalitě pochopitelně také stojí o poznání více.

Ach, ty basy


Subwoofer je požehnáním i prokletím domácího kina. Většina z nás touží po silných výkonných basech, které při akční scéně doslova trhají sedací svaly a vibrují našimi útrobami. Problém je v tom, že to, co vyvolá napoprvé intenzivní zážitek, se může při delším používání a zejména poslechu hudby stát prokletím. Subwoofer má pochopitelně v domácím kině své místo – u sestav využívajících malé satelity je zcela nepostradatelný – jeho role by ale neměla být přeceňována. Smyslem subwooferu je nabídnout pevné, přesné basy při sledování filmů a dokreslit zvukový přednes při poslechu hudby, nikoliv rozhýbat nádobí v kuchyňské lince.

Bohužel ono dokreslení hudební reprodukce bývá zejména u levnějších reprosoustav problém: mezi subwooferem a satelity je často frekvenční mezera, basy jsou při poslechu hudby přehnané, nepřirozené, dunivé. Pokud chcete na svém domácím kině také kvalitně reprodukovat hudbu, měli byste zvolit či poskládat kvalitnější, vyváženou reprosoustavu (ať už „malou“ či „velkou“). V extrémním případě je možné pořídit jednu 5.1 sestavu pro domácí kino a kvalitní stereofonní reproduktory pro poslech hudby (na receiveru pak stačí využít výstup pro druhou zónu) – to je ale pochopitelně dražší a prostorově náročnější.


Receiver


Mezi světem reprosoustav pro „počítačové“ domácí kino a skutečným domácím kinem existuje jeden zásadní předěl: receiver. Mnozí jej považují za zbytečnou investici – na trhu je koneckonců široká nabídka 5.1 reprosoustav pro PC, které mají integrovaný zesilovač, dálkové ovládání a vedle 5.1 vstupu často i jeden, dva či dokonce více dalších analogových či digitálních vstupů, například pro připojení MP3 přehrávače.

onkyo

Koupě receiveru navíc znamená investici od zhruba sedmi tisíc nahoru, nemluvě o tom, že v takovém případě musíte kupovat i obvykle výrazně dražší reprosoustavy. Výhody, které takové řešení nabízí, ale obvykle dalece vyvažují větší investici. Receiver totiž nabízí nejen kvalitní zesilovač a řadu funkcí, které dělají domácí kino domácím kinem (možnost nezávislé regulace a nastavení všech kanálů, automatickou konfiguraci vzhledem k akustice místnosti pomocí speciálního mikrofonu u vyšších modelů, možnost připojení reproduktorů pro druhou zónu – například ložnici nebo kuchyň), ale především bohatou konektivitu nejen pro zvukové, ale i obrazové signály v digitální a analogové podobě.

K moderním receiverům můžete připojit několik zařízení s HDMI výstupem (PC či HTPC sestavu, Playstation 3, digitální kabelový či satelitní receiver pro příjem HDTV, ale i klasické analogové konzole, video, DVD přehrávač či videokameru). Lepší modely navíc poskytují možnost převzorkování analogového obrazu do digitálního HD formátu (to může zlepšit například subjektivní kvalitu videonahrávek při sledování na LCD či plazmovém televizoru) a zvládají nové HD zvukové formáty.

Vše v jednom


Zásadní problém „hotových“ sestav pro domácí kino je nedostatečná konektivita. Obvykle nabízí možnost připojení jednoho či dvou zařízení (audio či A/V) – například MP3 přehrávače či herní konzoly – a ne vždy zvládnou zpracovat z externího zdroje prostorový zvuk. Některé vyšší modely již naštěstí nabízejí HDMI vstupy, které jsou ideální pro připojení moderního HTPC – HDMI výstupy na moderních základních deskách a některých grafických kartách podporují přenos digitálního obrazu i zvuku, možnost připojení a ovládání iPodu a řadu dalších funkcí, obvykle za poměrně zajímavou cenu. Ve srovnání s plnohodnotným receiverem, jako je například Onkyo TX-SR 606, jsou ale možnosti i toho nejlepšího integrovaného domácího kina velmi omezené.


Prostředí


Mnozí před koupí domácího kina zapomínají na nejdůležitější faktor: prostředí, tedy místnost, do níž jej chtějí umístit. Ideální je pochopitelně pokoj věnovaný výhradně poslechu hudby či sledování domácího kina, s minimem nábytku a případnou speciální úpravou stěn. Většina z nás ale žije v realitě stísněných panelákových bytů či malých rodinných domků – v takovém případě bychom měli volit velikost a výkon zvukové soustavy (aktivní reprosoustavy nebo recieveru a reproduktorů).

 Jamo S 606 HSC 5
www.jamo.cz
14 000 Kč/17 000 Kč (se subwooferem)

 

jamo
Jamo S 606 patří v současné době mezi nejprodávanější „velké“ reprosoustavy pro domácí kino. Mohutné sloupové reproduktory na odlehčovacích hrotech doplňují menší dřevěné satelity a středový reproduktor, u dražší verze pak také aktivní subwoofer o výkonu 200 W. Zatižitelnost předního páru je 2x 210 W, centr a zadní reproduktory zvládnou po 130 W, ideální je tedy receiver s výkonem 85-110 W na kanál. Reprosoustava, která je určena spíše do prostorného obývacího pokoje, nabízí silný a mohutný zvuk, který u domácího kina oceníte. Při poslechu hudby budou spokojeni spíše příznivci rocku, RnB či metalu – obecně žánrů, které jsou spíše hlučnější a nevyžadují přesný přednes detailů – to je totiž oblast, kde S 606 ztrácí kytičku. Vypadají skvěle, kino zvládnou výtečně, hudbu hrají bohužel jen dobře, až velmi dobře. Za fotografii děkujeme serveru globalaudio.ru.

 

 

 

 

  

Logitech Z-5500 Digital THX
www.logitech.com,
7 900 Kč

logitech z5500
Pro ty, kdo hledají ozvučení domácího kina, v jehož centru je jen a pouze PC připojené k ploché obrazovce či projektoru a netouží investovat do plnohodnotného ozvučení s receiverem, jsou ideální aktivní „počítačové“ sestavy 5.1. Nabídka na trhu je vskutku rozmanitá a již za 2-3 tisíce můžete sehnat sestavy, které nezní úplně zoufale. Pokud ale chcete postavit něco, co lze nazvat domácím kinem, měli byste trvat na ne-li přesném, tak alespoň na příjemném a mohutném zvuku, profesionálním vzhledu a možnosti připojit vedle PC alespoň jedno či dvě další zařízení (iPod, herní konzolu apod.). Z-5500 s celkovým výkonem RMS 505 W vyhoví všem těmto požadavkům a i když se může necelých osm tisíc zdát hodně, po poslechu možná změníte názor.

 

  

Yamaha YSP-3000 B
www.yamaha-hifi.cz
22 500 Kč


yamaha audioJeden reproduktor místo šesti? Může se to zdát šílené, ale přesně taková je myšlenka zvukového projektoru. Namísto složité instalace šestice reproduktorů a změti kabelů máte jedinou „bedýnku“, která navíc vzhledově výtečně pasuje k LCD a plazmovým televizorům. Tato krabička nejen obsahuje 21 směrových a dva basové reproduktory, ale též vestavěný zesilovač/receiver s několika AV vstupy (bohužel chybí moderní HDMI). Součástí balení je i kalibrační mikrofon, který umístíte na místo, odkud domácí kino sledujete, a projektor se nastaví tak, aby vytvořil co nejlepší prostorový vjem. Nevýhodou je, že pokud si následně sednete jinam, je prostorový dojem výrazně horší.

 

 LG HT903TA
www.lg.cz
8990 Kč

Cloud22

 


LG audioPokud se chcete vydat cestou integrovaného domácího kina, měli byste volit takové, které vám umožní přinejmenším připojit zdroj digitálního obrazu a zvuku (tedy HDMI vstup), případně MP3 přehrávače. HT903TA od LG patří do nové řady, jejíž zvukový přednes ladí legendární a geniální Mark Lewinson. Celkový výkon 1000 W patrně nevyužijete, při menší hlasitosti se ale můžete těšit na velmi příjemný zvukový přednes jak u filmů, tak u hudby. Vestavěný DVD přehrávač podporuje samozřejmě DivX a Xvid či české titulky včetně TXT formátu, na USB rozhraní můžete připojit například pevný disk s DivX filmy a v balení nechybí ani kabel a kolíbka na iPod či iPhone. Za necelých devět tisíc to zní velmi lákavě. Škoda jen absence analogového video vstupu a jediného HDMI (přepínač pro připojení více HDMI zařízení lze ale již pořídit celkem levně).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).