Hlavní navigace

Jak si získat důvěru a ovlivňovat lidi v sociálních sítích?

24. 2. 2009

Sdílet

Jsou vaši přátelé na Facebooku opravdu ti, za které je máte? Ukážeme vám, jak je pro podvodníka snadné získat vaši důvěru.

Podvody na internetu

Postrachem každé formy komunikace jsou lsti a podvody. Ale společenské sítě, jakou je například velmi oblíbený Facebook, dávají této hrozbě nový, mnohem nebezpečnější rozměr. Zatímco dříve byly podvody založeny na důvěře k cizímu člověku, dnes už se díky těmto webům může podvodník tvářit jako kamarád, kterému dokonale věříte.

Pokud máte profil na Facebooku, zajisté máte skupinku přátel, o kterých jste přesvědčeni, že jsou to ti, za které se vydávají. Ale co když jde jen o podvodníky, kteří pouze vystupují jako vaši přátelé? Je to totiž až odporně snadné. Podvodníci si rychle uvědomují, že vydávat se za někoho jiného je spolehlivý způsob, jak zneužít letité důvěry, kterou jen tak něco nezlomí. Tedy až na pořádný podvod.

Jak to probíhá?

Uvedeme konkrétní příklad, jak vás může někdo obelstít, zatímco vy ho budete považovat za přítele. Berte však na vědomí, že všichni podvodníci a zloději identit o něm vědí. Funguje jen díky tomu, že o něm neví veřejnost.facebook_01 Nezveřejňujeme jej proto, abychom nabádali k této formě kyberkriminality, ale abychom před ní varovali uživatele, kteří o ní dosud nevědí.

Krok č. 1: Pošlete žádost o spřátelení dvanácti neznámým lidem na MySpace. Řekněme, že polovina z nich ho přijme. Dejte dohromady seznam všech jejich přátel.

Krok č. 2: Běžte na Facebook a vyhledejte některé ze šesti lidí, kteří si vás přidali do přátel na MySpace. Řekněme, že čtyři z nich mají profil i zde. Požádejte je tedy o spřátelení. Všichni vám rádi vyhoví, protože vás již „znají“.

Krok č. 3: Porovnejte seznam jejich přátel na MySpace s tím na Facebooku. Vypište si ty, kteří jsou na MySpace, ale na Facebooku ne. Za pomoci jejich fotografií a údajů uvedených na MySpace vytvořte falešné, ale přesvědčivé profily na Facebooku. Z těchto falešných profilů pošlete žádost o spřátelení vašim potencionálním obětím. Jako bonus, požádají o spřátelení vaše falešné já i přátelé vašich dvou původních obětí, a vy ho samozřejmě přijmete. Facebook vás dokonce jako jejich přítele sám navrhne.

Krok č. 4: A je to. Můžete se ptát na věci, na které by se zeptal jen opravdový přítel. Způsobem: „Vidím, že jedeš na oslavu svých narozenin pryč, ale i tak bych ti rád poslal aspoň blahopřání. Můžeš mi tvoji adresu říct ještě jednou?“ půjde všechno snadněji.

Facebook představuje pořádnou bouři, co se podvodů týče. Přátelský systém vytváří důvěru, ale skutečné důvěře na společenských sítích předchází ověření, zda jsou lidé opravdu ti, za které se vydávají.

Skutečný podvod ze života

Zatímco některé podvody na Facebooku jsou založeny na tom, že se někdo cizí tváří jako kamarád, jiné se stávají při hledání kamarádů nových. Sami jsme se s tím setkali. Asi před dvěma týdny nám poslala žádost o spřátelení mladá, pěkná slečna z Indonésie. V té době jsme zkoumali podvody na Facebooku kvůli tomuto článku, takže jsme se rozhodli toho využít, a přidat si ji do přátel.

V jejím profilu jsme našli přesně to, co jsme čekali. Všichni její přátelé byli muži starší než ona, profil byl založený teprve nedávno, a na fotkách byla jen s partou dalších dívek. Každých pár dní mi psala vzkaz na zeď, nebo posílala pozvánku na chat. Tento profil byl téměř jistě založen za účelem nějakého podvodu nebo krádeže, a pravděpodobně někým, kdo má takových profilů na Facebooku hned několik. Lichocením si takový člověk získává „přátele“, o které jeví falešný zájem, a neškodným povídáním si u nich buduje důvěru.

facebook_02

 

Řekli bychom, že nakonec ta slečna bude chtít třeba půjčit peníze. Nebo to může být jen způsob, jak vytvořit určité přátelské pouto, aby se podvodník dostal k mým kamarádům, a zkusil něco na ně. Zatímco pěkná slečna může muže tak akorát obrat o peníze, v případech, kdy je obětí ona, může jít o mnohem horší zločiny. Rostoucí počet policejních vyšetřování se zaměřuje na muže s falešným profily na Facebooku, ve kterých se jejich věk blíží stáří oběti mnohem více, než ve skutečnosti. Falešné profily jsou využívány i ke sledování obětí.

skoleni

Jak zničit Facebook

V prosinci vyhrál Facebook několikamilionový soud proti spammerům. Spam na Facebooku se vyskytuje ve formě skupin, dárků, aplikací, vzkazů na zdech, a podobných způsobů komunikace. Všechny tyto zlomyslné aktivity od falešných přátel jsou Facebookem iniciativně prošetřovány. Ale s tím, jak se jejich obrana vyvíjí, si spammeři způsob, jak někoho podvést, vždy najdou. Bohužel odhalit podvod je čím dál tím těžší, a proto byste měli být velmi opatrní, a každého nového „přítele“ si nejprve prověřit.

 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).