Hlavní navigace

Jak se vyvarovat běžných chyb při stavbě PC - 4. díl

20. 12. 2013

Sdílet

 Autor: © Jacek Chabraszewski - Fotolia.com
Jen máloco dokáže člověka tak nadchnout jako stavba vlastního počítače. Tvorba plně funkčního stroje z jednotlivých částí je určena pro lidi kreativní a alespoň průměrně technicky zdatné.

Předchozí díl

Dáváme vše dohromady

Jakmile uděláte předchozí kroky, je čas umístit základní desku do skříně. Tedy, téměř. (Předpokládáme, že štítek na vstupy a výstupy desky už máte na svém místě.)

Vaše skříň je vybavena kovovými podložkami, jejichž účelem je vytvořit prostor mezi bočnicí skříně a základní deskou. Jestliže na ně zapomenete a počítač zapnete, mohlo by to usmažit vaše PC komponenty, takže na ně rozhodně nezapomeňte, jsou dost důležité. Podložky přišroubujte dostatečně pevně, ale ne příliš, protože je poměrně jednoduché strhnout jim závity. A opět zdůrazňujeme, že je třeba číst manuály, abyste se ujistili, že namontujete jen ty podložky, které potřebujete. Podložky vložené do skříně totiž musejí odpovídat montážním dírám v desce.

Mosazná podložka

Pokud zrovna nepracujete na velice malé skříni a nemáte nějaký zvláštní důvod k opačnému postupu, nainstalujte před vložením základní desky zdroj energie. Jakmile totiž budete mít na místě desku, budete mít ve skříni velice omezený manévrovací prostor.

Dále už je veškerý postup poměrně jednoduchý.

Sloty PCI-E

Jedinou zásadní chybou, kterou byste mohli nyní udělat, je instalace grafické karty do špatného PCI Express slotu. Přestože je mnoho základních desek vybaveno několika fyzickými PCI-E x16 sloty, některé z těchto slotů mohou nabízet pouze schopnosti PCI-E x8. Grafickou kartu vždy nainstalujte do slotu, který je nejblíže procesoru, abyste zajistili optimální výkon. Při instalaci více grafických karet pak směřujte do manuálu základní desky, abyste zjistili, jaká je jejich nejoptimálnější konfigurace.

Kromě toho je nejběžnější chybou ignorování „managementu kabelů“ při propojování všech komponent. Čistě vyřešená kabeláž nejenže dobře vypadá, ale zajišťuje i lepší proudění vzduchu – což je důležitý aspekt pro zajištění dobře chlazeného i dobře fungujícího počítače. Při instalaci SATA kabelů, napájecích kabelů a dalších spojení myslete na to, kudy povedou. Co nejvíce jich zkuste nacpat za držák základní desky. A nezapomeňte na stahovací pásky.

Interní konektory

Poslední chyba – zapomenutí na připojení některé z komponent – se každému stane minimálně jednou. Stačí jeden špatně usazený konektor, a už se váš počítač nezapne, nebo se po zapnutí začne restartovat a podobně.

Jakmile nainstalujete všechny své komponenty, pořádně si skříň znovu prohlédněte a ujistěte se, že vše, co má být zapojeno, je zapojeno, a je to zapojeno správně. Interní konektory mají často pozitivní a negativní část a musíte je zapojit jen jedním možným způsobem. Pokud jste na pochybách, přečtěte si manuál. A nezapomeňte připojit základní desku a grafickou kartu ke zdroji energie!

Další zdroje

Finální výsledek

MIF21

Budete-li dodržovat výše zmíněné tipy, měli byste se vyvarovat nejběžnějších – a nejvíce frustrujících – chyb při stavbě PC. Jestliže byste si rádi přečetli více tipů týkajících se tématu, jako je například stavba výkonného (herního) stroje s procesorem Haswell, podívejte se nai tohoto průvodce PC Worldu. Tak příjemnou zábavu!

Zdroj: IDG News Service