Hlavní navigace

Jak se „pařilo“ na přelomu 80. a 90. let? Výstava ukáže staré počítače i herní pecky

2. 3. 2023

Sdílet

Pamětníci si určitě ještě vzpomínají, na jakých strojích se „pařily“ na přelomu 80. a 90. let počítačové hry. Techniku z té doby i populární slovenské herní tituly připomene nová výstava, která se otevře příští týden v Bratislavě. Pokud budete mít cestu, vydejte se tam.

Výstavu, která nese název 8-bit, připravilo Slovenské centrum dizajnu. Jedná se o vůbec první podobou expozici, která je zaměřená čistě na na Slovensku vzniklé hry a na výpočetní techniku té doby.

Její autoři uvádějí, že výstava mapuje období 80. a 90. let, kdy se na Slovensku postupně zformovala komunita fanoušků prvních osobních počítačů a s nimi spojenými hrami. Napomohla tomu i lepší dostupnost počítačů jako byl třeba PMD 85, ZX-Spectrum nebo Didaktik Gama.

Komunita nadšenců, často ještě středoškoláků, začala díky inspiraci především od zahraničních titulů vytvářet nejdřív jednodušších, ale o to bohatší textové adventury, uvádí se v pozvánce na výstavu, jejíž vernisáž proběhne 8. března v 17 hodin. Pro ty, kteří by vernisáž nestihli, bude expozice otevřena od 9. března.

skoleni

„Výstava 8-bit je vyústěním několikaletých aktivit spojených s budováním sbírky Multimédií Slovenského múzea dizajnu. Od roku 2017 jsme pracovali na historickém výzkumu domácího prostředí týkajícího se herní tvorby," dodává kurátor výstavy Maroš Brojo.

Na webu výstavy je i text jednoho z tehdejších vývojářů her - Stanislava Hrdy, který tvořil pod značkou Sybilasoft. Podle něj vznikaly v 80. letech v tehdejším Československu stovky tzv. textových adventur. „Daly se naprogramovat i v jednodušším jazyce Basic, který měl v sobě zabudovaný každý domácí počítač. Textové hry nabízely možnost přetavit vlastní fantazie do světa postav, míst, popisů reality nebo vytvářet libovolné fikce,“ píše Hrda.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).