Hlavní navigace

Jak provést upgrade z operačního systému Windows XP na Windows 7

13. 10. 2009

Sdílet

Provedení upgradu z Windows XP na Windows 7 bude daleko obtížnější než upgrade z Windows Vista. Poradíme vám proto, jak správně na to.

Jak provést upgrade z operačního systému Windows XP na Windows 7


Na svém počítači již řadu let používáte Windows XP a možný přechod na Windows Vista vás nechal úplně chladnými. Jenže teď, když Microsoft vyvinul nový operační systém, na nějž se podle všeho vyplatí přejít, chcete tak možná učinit i vy. Bohužel ale nemůžete provést upgrade, ale pouze novou a čistou instalaci Windows 7. Při přechodu na Windows 7 z Windows XP je nutno uvědomit si několik možných rizik a samozřejmě se jim ideálně vyhnout.

Nejprve prověřte svůj hardware

Základní deskaHardware počítače, na kterém provozujete Windows XP, již nemusí být tak výkonný, aby na něm mohla běžet Windows 7. Dokonce, i kdyby byl hardware počítače dostatečně silný, určitě k němu na Windows 7 nebudou fungovat ovladače. Mimo hru je také i prostý upgrade Windows XP, protože Microsoft tento postup neumožňuje – musíte tedy provést čistou instalaci.

Každému, kdo vážně uvažuje o přechodu na Windows 7, se v první řadě doporučuje na svém počítači spustit aplikaci Windows 7 Upgrade Advisor. Tento program si můžete zdarma stáhnout ze stránek Microsoftu na adrese www.microsoft.com/windows/windows-7/get/upgrade-advisor.aspx. Pro uživatele Windows XP je tento krok naprosto kriticky důležitý.

Velmi důležitým se stává i upgrade firmwaru základní desky – zkontrolujte proto internetové stránky výrobce vaší základní desky, zda na nich nenabízí příslušnou aktualizaci.

Pozor na ovladače

Ve Windows 7 nelze použít ovladače pro Windows XP - podívejte se proto na stránky Windows 7 Compatibility Center na internetové adrese www.microsoft.com/windows/compatibility/windows-7/partner/default.aspx, které jsou v době psaní tohoto článku zatím ve fázi přípravy. Prozatím můžete využít Compatibility Center (centrum kompatibility) pro Windows Vista – odkaz na ně najdete na zmiňované stránce. Zajímá-li vás, zda nějaké zařízení, které funguje ve Windows Vista, poběží i ve Windows 7, pak vězte, že ve Windows 7 ovladače pro Windows Vista většinou fungují, i když stoprocentní tato funkčnost není. Některé ovladače distribuované ve formátu souborů s příponou *.exe ovšem fungují pouze ve Windows Vista.

Některé aplikace vyvinuté pro Windows XP nespustíte ani ve Windows vista a ani ve Windows 7. A právě na stránkách Compatibility Center se dozvíte, které programy budete moci bez problémů spouštět i ve Windows 7, které nikoliv a pro které budete muset stáhnout opravy.

Režim Windows XP

Řešením problémů s kompatibilitou ve Windows 7 může být zde integrovaný režim XP Mode. V tomto režimu se spouští Windows XP v prostředí Windows 7 ve virtuálním stroji, i když uživatelské rozhraní je daleko více integrováno do prostředí Windows 7 než u většiny jiných virtuálních počítačů. Tak kupříkladu aplikace pro Windows XP a pro Windows 7 budou společně běžet na jedné pracovní ploše.

WindowsRežim XP Mode ale na všem počítači vůbec nemusí fungovat. Vyžaduje totiž počítač s procesorem, který podporuje virtualizaci. Chcete-li zjistit, zda váš procesor tuto funkci podporuje a pokud ano, zda ji má zapnutou, pak se podívejte na stránky Microsoftu na adrese www.microsoft.com/windows/virtual-pc/support/configure-bios.aspx. Režim XP Mode nebude standardní součástí Windows 7, ale je ke stažení zdarma na stránce www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx a přichází s plnou verzí Windows XP.

cybersecurity22

Věnujte také pozornost několika odlišnostem Windows 7 od Windows XP: Windows XP i Windows 7 ukládají soubory do různých umístění. Ve Windows XP se používala pro ukládání souborů složka C:\Documents and Settings, ve Windows 7 se používá složka C:\Users. Název složky Application Data se ve Windows 7 zkrátil na AppData. Složka Local Settings\Application Data se nyní nazývá AppData\Local. Složky Music (Hudba), Pictures (Obrázky) a Videos (Filmy) se nyní budou vyskytovat vedle složky My Documents (Dokumenty) a nikoliv v ní.

Instalační program Windows 7 přesouvá všechny staré složky do složky C:\Windows.old. Na tuto skutečnost si vzpomeňte, když se budete pokoušet spouštět nově nainstalované verze aplikací se starými daty. Tak kupříkladu soubor Outlook.pst pro Microsoft Outlook, který je nyní ve složce C:\Windows.old\Documents and Settings\\Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook patří do složky C:\Users\\AppData\Local|Microsoft\Outlook.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).