Hlavní navigace

Jak přizpůsobit PC pro rodinu a známé - 3. díl

28. 6. 2013

Sdílet

 Autor: © AA+W - Fotolia.com
Ve třetím a posledním díle se podíváme, jak na vzdálenou správu počítačů technicky méně zdatných uživatelů z řad vaší rodiny a známých.

Předchozí díl

Několik nástrojů pro vás

Tak, s chutí do toho a půl je hotovo. Vaše babička už nyní může aktivně surfovat, hrát karty a chatovat s kamarádkami. Čas od času se jejímu telefonátu stejně nevyhnete. Můžete se však vyhnout tomu, abyste babičku museli v budoucnu příliš často navštěvovat kvůli jejím problémům s počítačem. Byť možná babičku navštěvujete rádi, je 24hodinová pohotovost nejspíše nad vaše fyzické a (zejména) psychické možnosti.

Můžete tedy nakonec nainstalovat několik programů, které vám některé z problémů pomohou řešit vzdáleně. Například Soluto Lite. Tento nástroj vám pomůže babiččin počítač vzdáleně spravovat, a to ať už jde o úpravu doplňků počítače přes zrychlování času bootování systému až po monitoring hardwarových a softwarových problémů. (Soluto také umožňuje vzdálenou aktualizaci softwaru, ale jestliže jste při čtení tohoto článku dávali pozor, nemělo by to být nutné.)

Bezplatná verze programu vám umožní sledovat až tři počítače s až třemi vzdálenými sezeními za týden. Aplikace nicméně nezvládne všechno. Opravdu velké potíže vyřešíte jen prozkoumáním detailnějších aspektů babiččina počítače.

To by normálně vyžadovalo onu návštěvu, ale Google+ nedávno přidal do svých „Hangouts“ funkci vzdálené plochy, která vám dává možnost plné kontroly babiččina počítače přímo z vašeho gauče a ve stejné chvíli je také možné realizovat s babičkou konverzaci z očí do očí... tedy digitální konverzaci přes webkameru. Musíte pouze babičce zařídit účet na Googlu. Jestliže nemusíte Google, máte možnost jít ke „konkurenci“. Programů pro vzdálenou správu plochy je dost, stačí jen hledat.

A to nejdůležitější nakonec: Předtím, než nainstalujete cokoliv na babiččin počítač (včetně vzdálených možností zálohy, jako je třeba CrashPlan), zeptejte se jí na její souhlas. Jestliže řekne ne, pak nic neinstalujte. A jestli řekne ano, nikdy nezneužívejte její důvěry.

MIF21

Něco vám tu chybí?

Správné nastavení babiččina počítače může zabrat trochu času, ale každá sekunda strávená přípravou vám může do budoucna ušetřit hodiny starostí. Chybí vám v tomto článku něco? Máte nějaký tip pro nastavování počítačů rodiny a známých? Dejte nám vědět v komentářích.

Zdroj: IDG News Service