Hlavní navigace

Jak používat Chocolatey, pomocníka pro instalaci aplikací - 1.díl

7. 10. 2014

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Jak by se vám líbilo, kdyby za vás veškerou tu monotónní práci s instalací, aktualizací či odebíráním aplikací v počítači udělal někdo jiný? Představujeme pomocníka, který tyto činnosti perfektně zvládá.

Převážná většina uživatelů nevěnuje příliš pozornosti způsobu, jakým se do jejich počítačů instalují nejrůznější aplikace. Není ani divu, když jsou po léta doslova „trénováni“ k tomu, aby vyhledali internetovou stránku, z ní si stáhli soubor EXE či MSI a poté v průvodci instalací klepali na tlačítka Další a Dokončit.

Tento případ instalací aplikací je sice velmi jednoduchý, ale někdy dost časově náročný, protože vyžaduje vaši přítomnost.

Chceme vám proto v tomto seriálu představit velmi slibný projekt s názvem Chocolatey, který instalaci aplikací na počítač usnadňuje, protože vám umožní provést jejich instalaci, aniž byste museli procházet nespočetným množstvím oken.

 

O čem vůbec projekt Chocolatey je?

Pod výrazem Chocolatey se skrývá instalátor aplikací pro Windows pracující v prostředí příkazového řádku. Je založen na správci balíčku nazývaném NuGet, který je orientován na vývojáře aplikací. Na rozdíl od ručních instalací nástroj Chocolatey přidává, aktualizuje a provádí odinstalování programů na pozadí, a to s minimálními nároky na zásah uživatele.

Projekt Chocolatey má svoje vlastní balíčkovací vlákno, které vyvíjí a spravují členové komunity tohoto projektu.

Pokud bychom nahlédli do způsobu, jakým Chocolatey funguje, zjistíme, že naprostá většina balíčků Chocolatey jednoduše stahuje oficiálně na webu dostupný instalační program, který instaluje automaticky bez zásahu uživatele.

skoleni

 

Pokračování

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).