Hlavní navigace

Jak nevratně odstranit data před recyklací starého PC - 4.díl

26. 8. 2014

Sdílet

 Autor: Adata
Možná je vám známo, že operace odstranění souboru či složky nevede k neobnovitelnému smazání takového objektu. Jak tedy postupovat, pokud chcete soubor smazat tak, že jej již nikdo nikdy nepřečte?

Smazané soubory se dají poměrně snadno obnovit – tato skutečnost představuje závažný problém ve chvíli, kdy se svůj počítač či výpočetní techniku snažíte prodat či věnovat někomu jinému. Ať se jedná o citlivé údaje týkající se vašich financí, dokumenty týkající se vašeho podnikání či třeba jinak nepublikovatelné a důvěrné fotografie – to vše vás může velmi snadno kompromitovat, pokud se takové materiály dostanou do nepovolaných rukou.

 

Předchozí díl

 

Mazání obsahu externích disků

Pokud chcete nenávratně odstranit všechna data ze svého externího pevného disku, pak použijte funkci úplného formátování pevného disku. Připojte disk k počítači, klepněte v programu Průzkumník Windows či Průzkumník souborů na ikonku externího disku pravým tlačítkem myši a z místní nabídky, která se objeví, vyberte příkaz Formátovat. Nezapomeňte před spuštěním formátování zakázat volbu rychlého formátování – rychlé formátování totiž v žádném případě neprovádí nenávratné odstraňování souborů z disku – k tomu potřebujete provést úplné formátování.

Tuto operaci pak proveďte na každém disku, který chcete důkladně promazat.

Ve Windows XP je možné data z disku získat i po úplném formátování takového disku. Počínaje operačním systémem Windows Vista firma Microsoft tvrdí, že úplné formátování přepisuje data na disku. Bohužel není možné žádným způsobem spustit formátování prostřednictvím instalačního programu Windows 7 – a to je ten důvod, proč je třeba při přeinstalování Windows používat namísto klasické funkce formátování nástroj typu DBAN.

Z externího pevného disku data důkladně odstraníte úplným formátováním. 

Kromě programu DBAN můžete samozřejmě použít i jiné nástroje či jejich komponenty. Například program Ccleaner obsahuje v nabídce Nástroje > Čistič disku samostatnou komponentu právě pro důkladné promazání obsahu disku. 

MIF21

 

Pokračování