Hlavní navigace

Jak nevratně odstranit data před recyklací starého PC - 3.díl

24. 8. 2014

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Možná je vám známo, že operace odstranění souboru či složky nevede k neobnovitelnému smazání takového objektu. Jak tedy postupovat, pokud chcete soubor smazat tak, že jej již nikdo nikdy nepřečte?

Smazané soubory se dají poměrně snadno obnovit – tato skutečnost představuje závažný problém ve chvíli, kdy se svůj počítač či výpočetní techniku snažíte prodat či věnovat někomu jinému. Ať se jedná o citlivé údaje týkající se vašich financí, dokumenty týkající se vašeho podnikání či třeba jinak nepublikovatelné a důvěrné fotografie – to vše vás může velmi snadno kompromitovat, pokud se takové materiály dostanou do nepovolaných rukou.

 

Předchozí díl

Vymažte obsah pevného disku a přeinstalujte Windows 7

Operační systém Windows 7 v sobě žádný nástroj pro vymazání obsahu pevného disku nemá. Pokud pouze přeinstalujete Windows 7 z instalačního disku operačního systému Windows 7 nebo prostřednictvím funkce obnovení počítače, pak k promazání obsahu disku nedojde. Smazaná data je tedy teoreticky možné z disku obnovit.

Toto varování v programu DBAN v žádném případě nelže. Výraz Nuke označuje atomovou bombu, což v přeneseném slova smyslu znamená, že z původních dat nezůstane skutečně vůbec nic. 

Pokud tedy chcete mít i ve Windows 7 jistotu důkladného promazání všech dat na disku, pak musíte vsadit na některý z programů z dílny jiných programátorů. Jedním z nich je program pro mazání disku, který se jmenuje Darik´s Boot and Nuke (DBAN). Tento program použijte pře novou instalací operačního systému Windows. Program DBAN nevratně vymaže data na pevném disku tím, že je přepíše náhodnými daty. Pokud se chystáte svůj počítač nebo pevný disk v něm vyhodit, pak jste u konce – počítač můžete nechat po skončení běhu programu DBAN v konečném stavu. Pokud se však počítač chystáte někomu věnovat a chcete mu na počítač dát funkční operační systém Windows, pak mu na něj ještě doinstalujete operační systém a pak mu jej můžete předat.

Po důkladném promazání disku můžete na tento disk nainstalovat nová Windows 7. 

Při používání nástrojů podobných programu DBAN si velmi dobře rozmyslete, co vůbec děláte! Tento nástroj a jemu podobné přepíšou obsah celého pevného disku, a to včetně všech diskových oddílů pro obnovení a také všechna data, která by mohla být pro vás nějakým způsobem důležitá. Proto před promazáním disku nezapomeňte všechna data, která budete chtít zachovat, důkladně zálohovat. 

MIF21

 

Pokračování