Hlavní navigace

Jak nevratně odstranit data před recyklací starého PC - 2.díl

22. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © vizafoto - Fotolia.com
Možná je vám známo, že operace odstranění souboru či složky nevede k neobnovitelnému smazání takového objektu. Jak tedy postupovat, pokud chcete soubor smazat tak, že jej již nikdo nikdy nepřečte?

Smazané soubory se dají poměrně snadno obnovit – tato skutečnost představuje závažný problém ve chvíli, kdy se svůj počítač či výpočetní techniku snažíte prodat či věnovat někomu jinému. Ať se jedná o citlivé údaje týkající se vašich financí, dokumenty týkající se vašeho podnikání či třeba jinak nepublikovatelné a důvěrné fotografie – to vše vás může velmi snadno kompromitovat, pokud se takové materiály dostanou do nepovolaných rukou.

 

Předchozí díl

Obnova operačního systému na počítači s Windows 8

Pokud jste potřebovali spolehlivě vymazat obsah pevných disků, abyste je pak následně mohli bez obav vyhodit, bylo po celá léta zvykem využívání speciálních nástrojů produkovaných výrobci třetí strany. Do Windows 8 však firma Microsoft konečně přidala nástroj, s nímž je důkladné vymazání souborů a obnova operačního systému daleko jednodušší.

 V tuto chvíli je třeba vybrat položku Smazat celý disk

Chcete-li počítač vrátit do továrního nastavení, pak ve Windows 8 či 8.1 můžete použít funkci Možnosti obnovení, která je pro tento účel jako stvořená. Celou operaci zahájíte klepnutím na tlačítko Spustit v sekci Úplné přemazání a reinstalace Windows. Zobrazí se průvodce, v němž budete mít možnost zvolit možnost Smazat celý disk. Operační systém Windows přepíše obsah disku náhodně vygenerovanými daty a poté operační systém Windows přeinstaluje. Ve výsledku pak budete mít úplně nový operační systém, v němž nebudou zachovány žádné soubory z předchozího operačního systému. Jak vidíte, není to nic složitého. 

webcast

 

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).