Hlavní navigace

Jak nevratně odstranit data před recyklací starého PC - 1.díl

20. 8. 2014

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Možná je vám známo, že operace odstranění souboru či složky nevede k neobnovitelnému smazání takového objektu. Jak tedy postupovat, pokud chcete soubor smazat tak, že jej již nikdo nikdy nepřečte?

Smazané soubory se dají poměrně snadno obnovit – tato skutečnost představuje závažný problém ve chvíli, kdy se svůj počítač či výpočetní techniku snažíte prodat či věnovat někomu jinému. Ať se jedná o citlivé údaje týkající se vašich financí, dokumenty týkající se vašeho podnikání či třeba jinak nepublikovatelné a důvěrné fotografie – to vše vás může velmi snadno kompromitovat, pokud se takové materiály dostanou do nepovolaných rukou.

Mechanické pevné disky versus interní disky SSD versus externí disky SSD

Smazané soubory je možné obnovit z několika typů disků, z jiných už nikoliv. Pojďte se seznámit s tím, jak se smazanými soubory manipulují různé typy disků.

Mechanické pevné disky: Jedná se o mechanické disky s rotujícími magnetickými plotnami. Dnes se již považují za klasické, nicméně najdeme je i v současných počítačích. Pokud váš počítač nemá disk SSD, pak má právě tento mechanický pevný disk. Soubory, které z těchto disků smažete, se dají obnovit. Jde o to, že když soubor z disku smažete, pak se tento soubor pouze označí jako smazaný a pokud není přepsán nějakým jiným souborem, je možné disk analyzovat a soubory označené jako smazané pak obnovit.

Interní disky typu SSD (Solid State Drives): Disky SSD disponují funkcí označovanou jako TRIM. Když odstraníte soubor z disku SSD, pak operační systém o této operaci informuje disk. Disk pak data, která patří souboru, vymaže ze svých paměťových buněk. Tato operace se provádí kvůli tomu, aby byla rychlost práce s diskem co největší. Zapisování do prázdných buněk je totiž daleko rychlejší a navíc se smazané soubory z interního disku SSD nedají obnovit.

Externí disky typu SSD a další vyměnitelná média: Funkce TRIM se používá pouze u interních disků SSD. Pokud tedy máte externí disk SSD v nějakém pouzdře a připojujete jej k počítači přes rozhraní USB, pak funkce TRIM soubory, které smažete, neodstraní. To znamená, že z takového externího disku SSD je možné smazané soubory znovu obnovit. Smazané soubory je rovněž možné obnovit i z vyměnitelných disků USB (tzv. flash disků), z paměťových karet SD a podobných vyměnitelných médií.

Pokud tedy máte počítače s pevným diskem typu SSD, pak ke spolehlivému odstranění dat postačí přeinstalování vašeho operačního systému. Máte-li počítač s mechanickým pevným diskem, pak je potřeba se před novou instalací operačního systému přesvědčit, že byl předtím disk skutečně důkladně promazán. Stejně tak je třeba důkladně promazat i externí pevný disk. 

MIF21

 

Pokračování