Hlavní navigace

Jak na vodní chlazení grafické karty za pouhých 20 minut - 5.díl

1. 1. 2016

Sdílet

 Autor: (c) bugtiger - Fotolia.com
Nemusíte být vůbec žádný nijak zvlášť výjimečně zručný kutil – kapalinové chlazení pro grafickou kartu určitě zvládnete také! Na následujících řádcích vám poradíme, jak kapalinou odvést z vaší grafické karty maximum přebytečného tepla.

Předcházející díl

 

Víte, která hardwarová komponenta se v současnosti ve vašem počítači přehřívá nejvíce? Pokud tipujete procesor, pak vězte, že to už nějakou dobu vůbec není pravda. Ve skutečnosti nejvíce tepla produkuje grafická karta.

Připojení adaptéru

Nyní je čas na připojení adaptéru k desce grafické karty. Ještě předtím nezapomeňte na teplovodivých podložkách adaptéru odstranit ochrannou umělohmotnou pásku. Tyto podložky udržují kontakt s moduly operačním paměti RAM a s moduly pro regulaci napětí na kartě a pomáhají odvádět teplo do kovového rámu. Poté umístěte chladicí destičku či vodní blok na grafickou kartu (přesněji řečeno na GPU).

Pokud používáte nový chladič, na němž již je nanesena teplovodivá pasta, popřípadě který již na sobě má teplovodivou podložku, pak máte výhodu. Pokud vskutku použijete starý chladič, pak jeho povrch očistěte a poté na něj znovu naneste teplovodivou pastu. Pro odstranění staré teplovodivé pasty vám doporučujeme použít ArctiClean - speciální prostředek právě pro tento účel. A ještě jedna drobná rada: při odstraňování staré teplovodivé pasty postupujte s rozvahou. Přece jen máte odhaleno jádro GPU a jeho poškozením byste zničili celou grafickou kartu. naštěstí se okolo nachází kovová kompenzační podložka, která by měla pomoci při ochraně před poškozením grafické karty.

V našem případě jsme se rozhodli otestovat myšlenku firmy Corsair, kdy prý stačí použít váš starý chladič a použili jsme tedy starší chladič H60, který se připojuje pomocí palcových šroubků dodávaných s adaptérem HG10 A1. Po instalaci grafické karty nezapomeňte připojit čerpadlo a větráček do nejbližšího vhodného napájecího konektoru na základní desce. Možná se budete muset přesunout do BIOSu základní desky a zde zvýšit napětí napájecího konektoru. Některé základní desky totiž nedodávají dostatečné napětí potřebné pro běh čerpadla příslušnou rychlostí, což může následně způsobovat potíže.

Nakonec je třeba připevnit chladicí destičku nebo vodní blok.

skoleni

 

Pokračování