Hlavní navigace

Jak na vodní chlazení grafické karty za pouhých 20 minut - 1.díl

24. 12. 2015

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Nemusíte být vůbec žádný nijak zvlášť výjimečně zručný kutil – kapalinové chlazení pro grafickou kartu určitě zvládnete také! Na následujících řádcích vám poradíme, jak kapalinou odvést z vaší grafické karty maximum přebytečného tepla.

Víte, která hardwarová komponenta se v současnosti ve vašem počítači přehřívá nejvíce? Pokud tipujete procesor, pak vězte, že to už nějakou dobu vůbec není pravda. Ve skutečnosti nejvíce tepla produkuje grafická karta.

Úvod

Současné grafické karty s obrovským výpočetním výkonem dokážou vyprodukovat dvakrát až třikrát více tepla než soudobý procesor vyšší třídy. Typicky to znamená minimálně zvýšený hluk větráčku při hraní počítačových her.

Existuje velmi jednoduchý způsob, jak se nadměrným teplem vypořádat. Je jím docela obyčejná voda. Ano, z hlediska fyzikálního se jedná o kapalinu, která při pokojové teplotě kapalinou zůstává, proto se často v souvislosti s kapalinovým chlazením hovoří právě o vodním chlazení. Řada nadšenců se již nějakou dobu problematikou chlazení grafické karty zabývá a výsledkem jejich snažení jsou různé jejich vlastníma rukama vyrobené chladicí sestavy.

Tento Maingear Epic Force používá kapalinové chlazení pro ochlazení grafické karty a zajištění minimální hlučnosti. Jedná se o chladicí soustavu, která je jednoduše skvělá ve všech svých částech

Hlavní problém spočívá v tom, že vlastní řešení kapalinového chlazení je poměrně obtížně realizovatelné a navíc je docela nákladné. Takový značkový vodní blok pro kapalinové chlazení grafické karty například od firmy EKWB může stát klidně i přes 3 000 Kč a přitom neobsahuje žádné další velmi důležité části, jako je čerpadlo, hadičky, chladič, zásobník a další komponenty, které budete potřebovat také. V důsledku se pak může snadno stát, že vás kapalinové chlazení pro grafickou kartu vyjde daleko dráž než samotná grafická karta (i když samozřejmě záleží na okolnostech a vašich požadavcích).

UI21

 

Pokračování