Hlavní navigace

Jak na videokonferencích vypadat svěže a profesionálně – 1.díl

20. 9. 2020

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
I když pracujete z domova, nezapomeňte se hezky obléci, uklidit v pokoji a provést ještě několik dalších maličkostí, které dotváří celkový dojem, jakým budete působit na ostatní.

Asi všichni známe takové ty webové zombíky – uživatele, které, když běžně potkáte třeba na ulici, tak vypadají úplně normálně – ale běda, když je posadíte před webovou kameru, aby se zúčastnili videokonference, protože tam vypadají jako strašidla. Takových uživatelů ovšem rapidně přibývá s tím, jak lidé obecně stále častěji pracují z domova nebo obecně vzdáleně. Často sami ani netuší, jak odstrašujícím dojmem působí před webovou kamerou na ostatní.

V čem je ale vůbec problém? Jednou z příčin nevalného vzhledu lidí před webovou kamerou může být osvětlení. Další příčinou může být jejich nedbalé oblečení. Nebo by to mohl být nepořádek na pozadí přenášeného obrazu – nepořádek, který byste za normálních okolností vůbec neměli vidět. Ať je to jak chce, v každém případě pak takoví lidé vypadají tak, že se jim spíše budete chtít vyhnout, a ne si s nimi povídat přes webový chat.

Typickým a odstrašujícím příkladem je snímek obrazovky na titulním obrázku výše. Ano, skutečně nic moc. Třeba si to ani neuvědomujete, že při videohovoru třeba vypadáte podobně a že s takovým vzezřením třeba komunikujete s klienty.

Ať jste doma proto, že jste právě nemocní nebo jste prostě jen v karanténě, v každém případě platí, abyste nikdy nevypadali tak špatně, jak se právě cítíte.

Jste nemocní nebo se právě nacházíte v karanténě? Při videokonferenci si rozhodně roušku sundejte.

Základem úspěchu je vhodné oblečení

Přemýšlení nad tím, jak to udělat, abyste vypadali co nejlépe, začíná ještě před spuštěním počítače: začíná totiž oblečením. Vezměte si příklad z kolegů nebo klientů, s nimiž se setkáváte a podle toho se oblečte, popřípadě si nechte poradit od specialistů.

Jak říká Sara Sutton Fell, výkonná ředitelka firmy FlexJobs, firmy, která se zabývá pomocí při hledání práce s flexibilním úvazkem, měl by být váš oděv při videokonferenci na stejné úrovni jako oděv, který byste si jinak oblékli na prezenční jednání v kanceláři. Měli byste prostě vypadat profesionálně s ohledem na firmu, pro kterou pracujete a na její zvyklosti. Konkrétně firma FlexJobs je poměrně neformální, takže není problém nosit ležérnější oděv, pokud v něm vypadáte dostatečně reprezentativně. Pokud ovšem lidé, s nimiž máte schůzku, budou v oblecích, měli byste si oblek vzít i vy.

Můžete ovšem s výhodou využít skutečnosti, že vás kamera nezabírá od pasu níže a klidně si obléci pohodlné tepláky a domácí obuv, nebo je třeba nemusíte mít vůbec (to může být takové vaše malé tajemství!).

MIF21

Na videokonferenci se oblečte tak, jako byste se měli s jejími účastníky setkat osobně.

Pokračování