Hlavní navigace

Jak na Twitteru rozpoznat (ro)bota - 2. díl

14. 12. 2013

Sdílet

 Autor: © Matteo Gamba - Fotolia.com
Nestalo se vám někdy, že jste se přihlásili na Twitter a zjistili, že vás přes noc začalo sledovat pět atraktivních mladých dam?

Předchozí díl

Na druhou stranu tu máme Carol Perezovou, která je, jak si postupně ozřejmíme, reálnou osobou.

twitter not a bot

Je pravda, že tento účet má hodně společného s boty – sexy obrázek, velký poměr sledovaných vzhledem ke sledujícím, a, soudě podle malého počtu tweetů, to vypadá na nový účet.

Avšak jméno a popis dávají smysl, a webová stránka umístěná pod jménem neodkazuje na spam.

Tweety navíc mají reálný obsah – a dokonce se jedná o konverzace s ostatními uživateli Twitteru. Spamboty většinou příliš nekomunikují.

Výsledek: Carol je žijící a dýchající osoba, která v tomto případě tweetuje jménem svého zaměstnavatele.

Mezi řešeními falešných účtů na Twitteru a na Facebooku existují tři hlavní rozdíly. V každém případě jsou řešení Twitteru lepší.

Jedním z rozdílů je, že Facebook poměrně často doporučuje boty jako „lidi, které bychom mohli znát.“ Twitter nám naopak dosud nedoporučil ke sledování žádného bota.

Twitter je mnohem lepší než Facebook také pokud jde o podmínky řešení těchto záležitostí. Když uvidíte bota, stačí, když ho nahlásíte jediným kliknutím na vyskakovací menu vedle tlačítka Sledovat. Tento klik účet zablokuje a zároveň ho nahlásí Twitteru.

twitter bot report

Na Facebooku je nahlašování botů mnohem složitější. Nahlašovací odkaz je skryt kdesi pod seznamem botových „přátel“ a pro dokončení zprávy pro Facebook musíte proklikat celkem pěti obrazovkami.

MIF21

A nakonec mají boti na Twitteru dle naší zkušenosti jepičí život. Minimálně třetina z těch, které chceme reportovat, je Twitterem zničena ještě předtím, než to stihneme. Porovnejte to s boty na Facebooku, kde jsou falešné účty aktivní i několik týdnů po nahlášení.

Zdroj: IDG News Service