Hlavní navigace

Jak na Twitteru rozpoznat (ro)bota - 1. díl

13. 12. 2013

Sdílet

 Autor: © AA+W - Fotolia.com
Nestalo se vám někdy, že jste se přihlásili na Twitter a zjistili, že vás přes noc začalo sledovat pět atraktivních mladých dam?

Přiznejte si to – takové náhody se vám v reálném životě nedějí. Je to podezřelé – my jsme v průběhu našeho průzkumu zjistili, že konkrétně čtyři z těchto pěti slečen jsou boti – takže prostě neexistují. Jen jedna byla pravá. V čem byl konkrétně rozdíl? Čtěte dále.

Identifikovat boty na Twitteru je jednodušší než na Facebooku, částečně proto, že je zde potřeba ověřit méně informací, a také proto, že jsou varovné signály jasnější. Takže si vezměme například „Pamellu Bullock“:

twitter bot pamella

1. Pamella je dívka. Přestože spamboty nejsou výhradně ženy ani výhradně atraktivní, dle naší zkušenosti má velká většina botů na Twitteru lákat heterosexuální muže, přestože dle výzkumu je 59 procent uživatelů Twitteru ženského pohlaví. (Což se dá na druhou stranu vysvětlit právě všemi těmi femboty.)

2. Jméno a popis uživatele na Twitteru nedává smysl a nemá nic společného se jménem držitele účtu. To se občas děje i u originálních účtů, ale ne tak často. Další věc je, že se „Pamella“ většinou nepíše se dvěma písmeny L.

3. V našem případě je webový odkaz zákeřný na první pohled. Mnoho botů však láká uživatele na méně zřejmé spamové stránky.

4. Nízký počet tweetů poukazuje na to, že je tento účet relativně nový. Ti, kteří tvoří boty, musejí neustále generovat nové účty, neboť ty staré bývají prohlédnuty a zablokovány.

5. Poměr sledovaných a sledujících je asi 10 ku jedné, což je dost. Velké poměry, byť obráceně, jsou reálné u masivně populárních účtů na Twitteru, jako je @charliesheen či @ladygaga. U účtů jako je tento však vlastních botu začíná sledovat náhodné lidi doufaje, že jej také začnou sledovat. (Jakmile počet sledovaných lidí překročí 2 tisíce, začne Twitter tento poměr monitorovat, aby případně vyselektoval boty, na což spammeři reagují tím, že vytvářejí spoustu malých botů, které do této kategorie spadají – což je další důvod, proč dost těchto účtů vypadá nově.)

Tip do článku  - cybersecurity

6. Tweetům chybí reálný obsah. Existují dva druhy botů: takové, které tweetují škodlivé odkazy, často maskované nějakou službou pro zkracování odkazů; a pak takové, které tweetují věci, které mohou být zaměněny za reálné tweety, a bývají to spíše jednoduché a bezduché aforismy typu „Nejtěžší je nechat druhého jít, když nemáte jinou možnost, než jej nechat jít.“ Takový bot existuje pouze z jednoho důvodu – aby nadržení chlapci klikli na fotku a navštívili odkaz vedoucí na konkrétní pornostránku.

Pokračování