Hlavní navigace

Jak na streamování her - 1.díl

22. 12. 2014

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Kromě aktivního hraní se v poslední době prosazuje další fenomén, kterým je sledování her. Jednoduše přes Internet sledujete, jak hru hraje někdo jiný. Anebo také umožníte ostatním, aby se dívali, jak hry hrajete vy. Nechcete se taky podívat?

 

Není tomu až tak dávno, kdy byl pouze jeden způsob, jak nějakým způsobem komunikovat s počítačovou hrou či videohrou – prostě sednout a tuto hru jednoduše hrát. Možná jste také spoustu strávili tím, že jste se dívali, jak hraje váš sourozenec či starší kamarád, ale i přesto se nikdy hraní her nepovažovalo za sport pro diváky.

Před několika lety se vše změnilo, a to díky příchodu YouTube, resp. možnosti nahrávat průběh hraní počítačových her a přímo raketově rostoucí oblibě online streamovací služby Twitch. Spusťte stream a sledujte, jak někdo jiný, kdo je od vás tisíce kilometrů daleko, hraje počítačovou hru – to je v současnosti další možný způsob , jak si počítačovou hru užít naplno. A co je nejlepší – zapojit se může každý na libovolném konci streamu. A pokud se chcete stát tím, který bude chtít hrát hru před živým publikem, není problém – začít s tím můžete takřka okamžitě a navíc vás to nebude stát ani korunu.

Chcete vědět jak? Pak čtěte dále!

Klient: OBS

Pokud chcete začít vysílat průběh svého hraní, pak zřejmě nejpopulárnější službou tohoto druhu je služba Twitch. Pokud se rozhodnete tuto službu využít, budete potřebovat program, který dokáže nahrávat dění na monitoru a streamovat takto vzniklý záznam z počítače a účet u služby Twitch. Začneme třeba softwarem.

Pro nahrávání dění na pracovní ploše existuje řada možností. Napříč Internetem naleznete řadu diskusí, které rozebírají povětšinou relativní výhody toho či onoho řešení, nicméně my vám doporučujeme sadu pro vytváření záznamu a jeho vysílání, která je zdarma a která se velmi snadno konfiguruje. Navíc se zcela integruje do služby Twitch – jedná se o Open Broadcaster Software (často se používá pouze zkratka OBS). V tomto seriálu se budeme zabývat pouze klientem OBS pro operační systém Windows, nicméně existuje i verze pro počítače Mac.

Po stažení OBS a jeho primitivní instalaci se spustí klient. Povětšinou uvidíte pouze prázdné okno s řadou možností ve spodní části. A právě zde nastavujete "scénu" pro vaše vysílání, v níž se definuje, co se bude ve streamu Twitch zobrazovat. Nezapomeňte, že spousta herních streamů nejsou jen prostými videozáznamy samotné hry! V tomto seriálu vám ukážeme, jak se konfiguruje scéna obsahující tři nejběžnější prvky: herní stream, vlákno webové kamery a vodoznak.

Rozhraní OBS při svém prvním spuštění

Cloud23

 

Pokračování

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).