Hlavní navigace

Jak na optimalizaci úložišť ve Windows? - 3.díl

9. 7. 2017

Sdílet

 Autor: Kingston
Něco byste s disky neměli dělat vůbec, něco za vás udělá operační systém Windows.

Předcházející díl

 

Problematika optimalizace chodu a výkonu úložných zařízení stále zajímá poměrně značnou část uživatelů. Co se týče otázek péče o disky a další úložiště, je odpověď možná až překvapivě jednoznačná: Spolehněte se na operační systém Windows, který běžnou správu disků provede za vás a jakákoliv další péče je pak jednoduše zbytečná. A platí to v naprosté většině případů!

Optimalizace a funkce TRIM

Operační systém Windows používá výraz „optimalizace“ jako obecný pojem jak pro defragmentaci pevných disků i pro použití funkce TRIM u disků SSD. Ke konzole s názvem Optimalizace se dostanete tak, že v Průzkumníku souborů klepnete pravým tlačítkem myši na písmenko jednotky a z místní nabídky vyberete příkaz Vlastnosti > Nástroje a v sekci Optimalizovat a defragmentovat jednotku stisknete tlačítko Optimalizovat. Po stisku zmiňovaného tlačítka se u pevných disků provede menší defragmentace nebo kontrola systémových souborů, u disků SSD se provede příkaz TRIM.

Operační systém Windows se téměř kompletně postará jak o optimalizaci pevných disků, tak i disků SSD.

Odesláním příkazu TRIM do disku SSD tomuto disku neříká nic jiného než to, že je čas uklidit. Pokud budete hledat příkaz s tímto názvem, pak jej obvykle najdete pouze u nástrojů, které získáte při pořízení disku SSD – typickým příkladem je nástroj Samsung Magician. Při použití příkazu TRIM dochází k vymazání těch buněk a bloků pamětí NAND, které již neobsahují data a dále dochází ke shlukování dat do menšího počtu umístění.

Vzhledem k tomu, že tyto operace trvají z pohledu rychlosti běžných operací v počítači doslova celou věčnost (od několik sekund do minuty), často se jejich provádění odkládá na dobu, kdy se disk nevyužívá, popřípadě v mnoha případech dochází k takové optimalizaci disku SSD až po samostatném vyvolání příkazem TRIM. Vynucením optimalizace příkazem TRIM můžete dosáhnout většiny ztraceného výkonu disku SSD, nicméně pokud chcete více…

 

MIF21

Pokračování