Hlavní navigace

Jak na mobilní tisk - 3. díl

31. 10. 2013

Sdílet

 Autor: © Pavel Ignatov - Fotolia.com
V posledním díle seriálu se podíváme na univerzální nástroje, které pro mobilní tisk nabízejí externí vývojáři.

Předchozí díl

Tisknutí s pomocí nástrojů externích vývojářů

Sázkou na jistotu je pro přímý tisk z vaší tiskárny využívat některý z výše uvedených nástrojů. Vlastní aplikace výrobců budou mít jistě nejvíce funkcí a obecně i méně problémů s implementací.

Ale co když pro vaši tiskárnu neexistuje aplikace, případně jste nenašli žádnou kompatibilní s vaším zařízením? Je třeba přejít na plán B a využít tiskové aplikace externích vývojářů. K dispozici jsou dvě velké i trochu těch menších alternativních.

Apple AirPrint: Tato aplikace, kterou nabízí Apple, je tak široce podporována, že stojí za to jí dát šanci i v případě, že výrobce vaší tiskárny nabízí svou vlastní tiskovou aplikaci. AirPrintem je podporován snad každý malý či velký výrobce, přesto je třeba se podívat, zda je na seznamu podporovaných zařízení i váš vlastní konkrétní model. Jestliže je, a jestliže doma máte zařízení s iOS nebo MacOS, rozhodně AirPrint vyžkoušejte. Máte-li tiskárnu i zařízení od Applu připojené ke stejné Wi-Fi síti, pak budete schopni tisknout prakticky vše, co na zařízení zobrazíte.

Google Cloud Print: Google Cloud Print má k tisku mírně odlišný přístup. Vaše tiskárny totiž zpřístupní přes web. Je tu ovšem háček: tiskárna, již chcete použít, musí být připojena k internetu skrze zapojený a ZAPNUTÝ počítač, případně musíte mít některou z malého seznamu tiskáren, které se dokážou samy připojit na internet a jsou tzv. „Cloud Ready“. Používáte-li prohlížeč Chrome, je postup nastavení jednoduchý: stačí navštívit stránku Chloud Print a nainstalovat doplněk prohlížeče. Poté na službě Chrome zaregistrujte vaše místní tiskárny, což nahradí běžný tiskový dialog novým pro tisk odkudkoliv. To je užitečné zejména v případě, kdy používáte Google Docs nebo máte zařízení s Androidem (nebo obojí). Nový doplněk umožňuje rozšíření Google Cloud Print i pro spolupráci se standardními aplikacemi pro Windows (jako je Microsoft Office).

Další aplikace: Na tisk z mobilních zařízení cílí i několik startupů. Jedná se obecně o placené aplikace, přestože jinak prakticky vše ostatní zmíněné v tomto článku je zdarma. Vyzkoušejte následující:

Print n Share (10 USD, iOS) je jako AirPrint, avšak pro „všechny“ tiskárny, nejen pro ty kompatibilní.

Presto (2USD/měsíc pro malé a domácí kanceláře, iOS, Android, Chrome) je spíše systémem správy více tiskáren v rámci kanceláře a rozšířením podpory na mobilní zařízení.

PrinterShare (13 USD za prémiovou verzi, iOS, Android, Windows) je plnohodnotnou aplikací „tisku kamkoliv“ včetně podpory vzdáleného tisku. Testovací verze je bezplatná.

Uživatelé GoToMyPC (10 USD/měsíc) a LogMeIn Pro (70 USD/rok) toho zvládnou víc než jen vzdálené ovládání počítače. Mohou ze vzdáleného počítače tisknout, jako by seděli u jeho klávesnice, ale s využitím dat na svých mobilních zařízeních. Jestliže máte dost trpělivosti na používání integrovaného systému vzdálené plochy ve Windows, můžete vzdáleně tisknout i tímto způsobem (v případě nouze se to hodí).

Je třeba podotknout, že tyto aplikace se se značkovými aplikacemi výrobců tiskáren, jež jsme zmínili výše, nevylučují, a mohou koexistovat bok po boku. Například si můžete vybrat Apple AirPrint, jste-li na svém iPadu v domácím prostředí, a mimo kancelář přesedlat na Epson Connect.

MIF21

Nezáleží na tom, jak „bezpapírový“ je teď váš život. Čas od času i přesto musíte tisknout. Mobilní tisk může být komplexní záležitostí, ale jestliže máte zařízení s iOS nebo Androidem, máte k dispozici nejvíce možností. Pro všechny ostatní stále existuje naděje ve formě řešení přímo od výrobců, a stejně tak ve formě aplikací externích vývojářů.

Zdroj: IDG News Service