Hlavní navigace

Jak mít pod kontrolou své připojení k internetu - 9.díl

7. 9. 2016

Sdílet

 Autor: © Oleksandr - Fotolia.com
Připojení k internetu je pro většinu z nás samozřejmost. Platíme za něj a chceme, aby fungovalo. Přesto tu a tam řešíme nějaký ten problém - jednou je příliš pomalé, jindy nestabilní, někdy nefunguje vůbec. Přečtěte si, jak jej ovládnout a jak z něj dostat maximum.

Předcházející díl

 

Musíte u svého připojení řešit umělé omezování pomocí Fair User Policy (FUP)? Zlobíte se kvůli stávajícímu připojení často? Přečtěte si, jak ve své síti odhalit ty po datech nejhladovější aplikace a jak se ujistit, že vám váš poskytovatel připojení k internetu skutečně poskytuje to, za co mu platíte.

Optimalizace sítě za účelem zvýšení přenosové rychlosti

Jak již bylo uvedeno výše, podle všeho je vaše připojení k Internetu úzkým hrdlem při cestě dat do internetu. Místní síť dokáže přenášet data rychlostí až 1 000 Mbps, zatímco rychlost připojení k internetu je pro download pravděpodobně menší jak 60 Mbps (a pravděpodobně ještě méně, pokud používáte pro připojení k Internetu technologii DSL nebo satelitní připojení). Klidně byste mohli nabýt dojmu, že vaše síť by si měla s veškerým provozem síti snadno poradit. Není to však vždy pravda. Platí to zejména tehdy, pokud máte v síti hodně zařízení, zejména těch bezdrátových.

Pravděpodobně nebudete potřebovat pro každé zařízení či online službu kdovíjak rychlé přenosové rychlosti, pravdou však je, že čím rychleji bude každé zařízení obslouženo, tím více času bude mít pro obsluhu ostatních zařízení v síti. Z toho vyplývá, že nárůst rychlosti jednoho zařízení by měl mít dopad na ta ostatní. Čím více bude takových rychlých zařízení, tím znatelnější bude dopad na výkon celé sítě, a to zvláště u služeb vyžadujících vysokou přenosovou rychlost.

Kdykoliv to bude jen trochu možné, připojujte počítače a další zařízení ke směrovači a síti pomocí ethernetového kabelu. Pomůžete tím zmírnit zahlcení rádiovými vlnami, které jsou daleko složitějším a nedokonalejším přenosovým médiem, než je kabel.

MIF21

 

Pokračování