Hlavní navigace

Jak mít pod kontrolou své připojení k internetu - 7.díl

3. 9. 2016

Sdílet

 Autor: (c) spiral media - Fotolia.com
Připojení k internetu je pro většinu z nás samozřejmost. Platíme za něj a chceme, aby fungovalo. Přesto tu a tam řešíme nějaký ten problém - jednou je příliš pomalé, jindy nestabilní, někdy nefunguje vůbec. Přečtěte si, jak jej ovládnout a jak z něj dostat maximum.

Předcházející díl

 

Musíte u svého připojení řešit umělé omezování pomocí Fair User Policy (FUP)? Zlobíte se kvůli stávajícímu připojení často? Přečtěte si, jak ve své síti odhalit ty po datech nejhladovější aplikace a jak se ujistit, že vám váš poskytovatel připojení k internetu skutečně poskytuje to, za co mu platíte.

Nový směrovač nebo nový firmware?

I přesto, že většina směrovačů nedokáže sledovat využití šířky pásma jednotlivými zařízení v síti, stejně se nejprve přesvědčte, zda to váš směrovač přesto nedokáže. Pokud váš směrovač tuto funkci skutečně nepodporuje, zvažte, zda by nestálo za to koupit nějaký jiný směrovač nebo provést flashování podporovaného směrovače firmwarem, který tuto funkci má. Pokud se rozhodnete koupit nový směrovač, pak vám můžeme doporučit směrovače a přístupové body Open Mesh, které dokážou využití šířky pásma monitorovat a které jsou orientovány spíše na využití ve firmách. Hardware je možné spravovat přes online účet, jehož zřízení je zdarma. Navíc tyto směrovače podporují bezdrátovou technologii mesh-networking, která usnadňuje rozšíření pokrytí bezdrátovým signálem WiFi.

Open Mesh zobrazuje na stránce Network Overview v podobě grafu využití šířky pásma pro každého klienta a dále klienty, aplikace a přístupové body, které využívaly největší šířku pásma

Pokud nechcete kupovat nový směrovač, můžete zkusit flashování vašeho starého směrovače jiným firmwarem, samozřejmě pouze tehdy, pokud to váš směrovač umožňuje. Velmi oblíbeným firmwarem je v tomto ohledu DD-WRT, který podporuje celá řada značek a modelů směrovačů. (Článek v angličtině o tom, jak DD-WRT nastavit OpenVPN, najdete zde.) Na druhou stranu zobrazuje pouze celkové využití šířky pásma. Pokud chcete zjistit využití šířky pásma jednotlivými klienty či zařízeními, musíte si nainstalovat doplněk typu DDWRT-BWMON.

Méně známým firmwarem, který ale stojí za zmínku, pak je Cucumber Tony, který rovněž podporuje několik značek směrovačů. Dalším firmwarem, s nímž jste se pravděpodobně ještě nikdy nesetkali, je pak Gargoyle. Ten nabízí slušné možnost monitorování využití šířky pásma a možnosti řízení směrovačů a rovněž podporuje několik značek směrovačů.

Pro dobrodružnější povahy pak je zde další možnost, která spočívá ve výrobě vlastního směrovače ze starého počítače, nebo i z vašeho počítače v prostředí virtuálního počítače. Mezi operační systémy, které podporují směrování, firewall, filtrování webu, sledování využití šířky pásma a spoustu dalších síťových funkcí, patří například Sophos UTM nebo Untangle.

Cucumber Tony zobrazuje využití šířky pásma pro každé zařízení v podobě tabulky a grafu na záložce Clients.

Root Linux

 

Pokračování