Hlavní navigace

Jak mít pod kontrolou své připojení k internetu - 6.díl

1. 9. 2016

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Připojení k internetu je pro většinu z nás samozřejmost. Platíme za něj a chceme, aby fungovalo. Přesto tu a tam řešíme nějaký ten problém - jednou je příliš pomalé, jindy nestabilní, někdy nefunguje vůbec. Přečtěte si, jak jej ovládnout a jak z něj dostat maximum.

Předcházející díl

 

Musíte u svého připojení řešit umělé omezování pomocí Fair User Policy (FUP)? Zlobíte se kvůli stávajícímu připojení často? Přečtěte si, jak ve své síti odhalit ty po datech nejhladovější aplikace a jak se ujistit, že vám váš poskytovatel připojení k internetu skutečně poskytuje to, za co mu platíte.

Sledováním využití šířky pásma odhalte největší žrouty

Pokud máte u internetového připojení nastaven FUP, popřípadě pokud se potýkáte s problémy způsobenými nedostatečným výkonem, pak zvažte, zda by nebylo na místě sledovat využití šířky pásma u všech vašich zařízení. Tímto způsobem pak odhalíte, kdo ve vaší síti spotřebovává dostupnou šířku pásma nejvíce.

K tomuto účelu vám doporučujeme program BitMeter OS (je zdarma a šíří se pod licencí Open Source) nebo NetWorx (je rovněž dostupný zdarma), které oceníte zejména tehdy, pokud jsou všechna vaše zařízení v síti nebo alespoň většina z nich počítače či notebooky s operačním systémem Windows. Tyto aplikace sledují využití šířky pásma v čase pro každý počítač, na němž jsou nainstalovány, a zjištěná data pak prezentují v podobě tabulek a grafů. Zároveň je u nich možné nastavit pro data kvótu a upozornění, pokud zařízení se přiblíží, nebo když přidělenou kvótu překročí.

Program NetWorx dokáže přehledně zobrazit využití šířky pásma, ovšem pouze pro počítače ve vaší místní síti

Pokud máte ve vaší síti kromě počítačů s operačním systémem Windows více dalších typů zařízení, jako jsou smartphony, tablety, herní konzoly a televize, pak bude ideální sledovat využití šířky pásma z jednoho bodu, abyste nemuseli konfigurovat sledování na každém zařízení. Chcete sledovat provoz z internetu a do internetu pro každé zařízení – to však není tak jednoduché jako instalace programu do počítače. Provoz je třeba sledovat ze směrovače nebo jiného zařízení, které umístíte do strategického bodu mezi připojení do internetu a klienty v síti.

MIF21

 

Pokračování