Hlavní navigace

Jak mít pod kontrolou své připojení k internetu - 4.díl

28. 8. 2016

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Připojení k internetu je pro většinu z nás samozřejmost. Platíme za něj a chceme, aby fungovalo. Přesto tu a tam řešíme nějaký ten problém - jednou je příliš pomalé, jindy nestabilní, někdy nefunguje vůbec. Přečtěte si, jak jej ovládnout a jak z něj dostat maximum.

Předcházející díl

 

Musíte u svého připojení řešit umělé omezování pomocí Fair User Policy (FUP)? Zlobíte se kvůli stávajícímu připojení často? Přečtěte si, jak ve své síti odhalit ty po datech nejhladovější aplikace a jak se ujistit, že vám váš poskytovatel připojení k internetu skutečně poskytuje to, za co mu platíte.

Jak velkou přenosovou rychlost skutečně potřebujete?

Uvědomte si, že šířka pásma, kterou se vám poskytovatel připojení k Internetu zavázal poskytovat, není vztažena na jedno zařízení, ale že se jedná o celkovou šířku pásma, která je dostupná při připojení k Internetu. Jinými slovy je tato šířka pásma sdílena všemi zařízeními ve vaší síti. Pokud například máte ve smlouvě rychlost stahování (download) 20 Mbps a rychlost odesílání (upload) 1 Mbps, a máte v danou chvíli připojena čtyři zařízení, pak j maximální rychlost downloadu každého zařízení pouze 5 Mbps a maximální rychlost uploadu pouze 0,25Mbps.

Ve skutečnosti to však není až tak jednoduché. Způsob distribuce šířky pásma internetového připojení závisí na vašem směrovači a na požadavcích každého zařízení. U jednoduchého směrovače nakonfigurovaného z výroby, je každé připojené zařízení chtivé ulovit si pro sebe co největší šířku pásma. Klientská zařízení, která vyžadují velkou šířku pásma už kvůli tomu, jak náročné služby poskytují, jako jsou například přehrávače médií, telefony VoIP či online hry, při takovém nastavení doslova trpí, protože stejně hladově se chovají i aplikace, které naopak žádnou velkou šířku pásma nepotřebují (například internetové prohlížeče či programy pro práci s elektronickou poštou). Později vám prozradíme, jak můžete šířku pásma spravovat sami.

Pokud si svůj směrovač správně nenakonfigurujete, budou se o šířku pásma dělit všechna zařízení v síti rovnoměrně

Abyste si dokázali představit, co je pro takové jedno zařízení připojené k internetu přijatelné z pohledu šířky pásma, navrhujeme vám vyhradit si pro každé zařízení, které používá obecné nenáročné internetové služby, jako je elektronická pošta a brouzdání po Internetu, šířku pásma 2 Mbps pro download. Pro streaming videa v rozlišení HD pak počítejme šířku pásma 5 Mbps na jedno zařízení pro download. Představme si, že jeden uživatel ve vaší síti bude sledovat videa na YouTube, a další bude streamovat video z Netflixu a přitom budou oba používat své tablety neb smartphony pro surfování na Internetu. Třetí uživatel pak bude mít spuštěn videochat na službě Skype. V tomto případě budeme potřebovat internetové připojení se šířkou pásma 19 Mbps pro download – 5 Mbps × 3 + 2 Mbps × 2.

MIF21

 

Pokračování