Hlavní navigace

Jak mít pod kontrolou své připojení k internetu - 10.díl

9. 9. 2016

Sdílet

 Autor: © valdis torms - Fotolia.com
Připojení k internetu je pro většinu z nás samozřejmost. Platíme za něj a chceme, aby fungovalo. Přesto tu a tam řešíme nějaký ten problém - jednou je příliš pomalé, jindy nestabilní, někdy nefunguje vůbec. Přečtěte si, jak jej ovládnout a jak z něj dostat maximum.

Předcházející díl

 

Musíte u svého připojení řešit umělé omezování pomocí Fair User Policy (FUP)? Zlobíte se kvůli stávajícímu připojení často? Přečtěte si, jak ve své síti odhalit ty po datech nejhladovější aplikace a jak se ujistit, že vám váš poskytovatel připojení k internetu skutečně poskytuje to, za co mu platíte.

Využijte pro bezdrátové připojení pásmo 5 GHz

U zařízení, která nelze připojit pomocí kabelu, zkuste v co možná nejvyšší míře použít frekvenční pásmo 5 GHz u směrovače, protože pásmo 2,4 GHz je daleko více zahlceno a dochází v něm daleko častěji k interferenci. U klientů v síti, kteří se mohou připojovat pouze k bezdrátové síti provozované na frekvenci 2,4 GHz, pak zkontrolujte číslo kanálu, který používají, aby tato zařízení vždy používala ten kanál, který je nejméně obsazený. Kromě toho se ujistěte, že používáte pro zabezpečení bezdrátového přenosu pomocí WiFi pouze WPA2, protože použitím první generace WPA (nebo dokonce ještě staršího a v současnosti nepříliš bezpečného WEP) si omezujete maximální možnou přenosovou rychlost.

MIF21

Pokud váš bezdrátový směrovač nepodporuje pásmo 5 GHz, pak vám doporučuji pořídit nový dvoupásmový směrovač, díky němuž budete moci využívat frekvence, které vám zajistí rychlejší a kvalitnější přenos dat. Mějte na paměti, že pásmo 5 GHz musí podporovat i bezdrátová zařízení WiFi, protože v opačném případě budou stále využívat frekvenci 2,4 GHz. Pokud je možné počítače či další zařízení upgradovat tak, aby využívaly pásmo 5 GHz, pak tak učiňte. Pokud máte více zařízení, která nepodporují pásmo 5 GHz, pak doporučujeme provést upgrade u těch zařízení, u nichž máte největší problémy s výkonem.

Nakonec nezapomeňte vyhodnotit pokrytí signálem WiFi, abyste měli jistotu, že váš bezdrátový směrovač je umístěn ve středu pokrývané oblasti, v níž používáte bezdrátová zařízení nejčastěji. Pokud i poté budete mít problémy se slabým signálem WiFi, zvažte, zda by nebylo vhodné zvětšit pokrytí.