Hlavní navigace

Jak mít pod kontrolou své připojení k internetu - 1.díl

22. 8. 2016

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Připojení k internetu je pro většinu z nás samozřejmost. Platíme za něj a chceme, aby fungovalo. Přesto tu a tam řešíme nějaký ten problém - jednou je příliš pomalé, jindy nestabilní, někdy nefunguje vůbec. Přečtěte si, jak jej ovládnout a jak z něj dostat maximum.

Musíte u svého připojení řešit umělé omezování pomocí Fair User Policy (FUP)? Zlobíte se kvůli stávajícímu připojení často? Přečtěte si, jak ve své síti odhalit ty po datech nejhladovější aplikace a jak se ujistit, že vám váš poskytovatel připojení k internetu skutečně poskytuje to, za co mu platíte.

Úvod

Asi už jste při surfování na internetu či při využívání internetových služeb přišli na to, že v digitálním světě se vše točí okolo šířky pásma neboli přenosové rychlosti. Svému poskytovateli připojení k internetu platíte právě podle toho, jakou přenosovou rychlost si u svého připojení k internetu zaplatíte. Na druhou stranu je jen na vás, jakým způsobem tuto objednanou přenosovou rychlost použijete. Ať již u svého připojení máte nastaveno nějaké omezení v podobě FUP nebo ne, a pokud ano, pak i když FUP je nastaveno tak vysoko, že jej nemusíte takřka nikdy nijak řešit, věřte, že nechat všechna zařízení ve vaší síti, aby si dělala, co chtěla, je cestou do pekel.

Pak se vám snadno stane, že přehrávání videa nestojí za nic, hovory přes VoIP jsou neposlouchatelné, při hraní online her zase se neustále trhá obraz. A pokud máte u svého připojení k Internetu nastaveno omezení v podobě FUP, pak jeho dosažení vás donutí sáhnout do peněženky a připlatit si odstranění omezení, nebo vás naopak přidrží při vašich aktivitách pěkně při zemi (existují tací poskytovatelé, kteří skutečně razantně omezí přenosovou rychlost, i když třeba jen dočasně), popřípadě se setkáte s obojím.

Toto všechno jsou problémy, nicméně v tomto článku vám nabízíme i řešení: Ukážeme vám, jak čestně se váš poskytovatel připojení k internetu chová, a to tím, že budeme měřit rychlost připojení k internetu. Tak se snadno přesvědčíte, zda od něj dostáváte to, co jste si zaplatili. Pomůžeme vám ve vaší síti odhalit ty největší žrouty, kteří spotřebovávají největší šířku pásma – díky tomu budete moci lépe spravovat využití svého připojení. Také vám prozradíme, jak máte nakonfigurovat svůj směrovač, aby podával maximální výkon při veškerých činnostech, které ve své domácí síti uskutečňujete.

MIF21

 

Pokračování