Hlavní navigace

Jak jednou provždy zabezpečit a vyčistit svůj prohlížeč - 1. díl

16. 8. 2013

Sdílet

 Autor: © backgroundstore - Fotolia.com
Internet běží díky reklamě, nicméně jakmile nějakou takovou reklamu uvidíte ve svém prohlížeči, rychle utíkejte druhým směrem.

Samozřejmě to neplatí vždy a reklama v českých luzích a hájích a na seriózních (například zpravodajských) serverech je maximálně otravná, ale vůbec ne nebezpečná. Přesto je lví podíl internetu jako celku zaplněn nevkusnými inzeráty, které vás zvou k tomu, abyste „shodili 5 kilo díky tomuto skvělému tipu“ a v průběhu této hubnoucí kůry si na svůj počítač nainstalovali spyware.

V další oblasti internetu si můžete stáhnout bezplatnou hru nebo písničku v mp3 z nedůvěryhodného zdroje a skončíte se škodlivým adwarem v systému.

Jak jsme již naznačili, legitimní a seriózní weby svoje inzerenty zpravidla „proklepnou“ a vyloučí ty, kteří si na reklamu vydělávají šířením virů či malwaru nebo finančními podvody. Ale pozor – dokonce i jediný případ škodlivého adwaru na vašem počítači dokáže do jinak nevinných webů vnést špatnou reklamu. A co je ještě horší, takový adware dokáže změnit vaši úvodní stránku v prohlížeči a přesměrovávat vaše vyhledávání a weby, které se snažíte navštívit. Autor tohoto článku do hloubky vyčistil nespočet počítačů a zjistil, že téměř u každého stroje, z nějž odstraňuje viry a malware, byl nejprve nainstalován adware.

Tak takhle začíná infekce adwarem. A končí tehdy, když si vyhradíte chvíli na hloubkové vyčištění počítače a zlikvidujete nechtěné toolbary, doplňky, rozšíření a malware, které napadá úvodní stránku a výsledky vyhledávání.

MIF21

Zapněte skenování virů a malware

Přirozeně první věcí, kterou byste měli udělat, pokud si myslíte, že je váš počítač infikován malwarem, je spuštění kompletního skenování aktualizovanou antimalwarovou utilitou. A protože žádný antivirový program nedokáže zachytit každou z těch milionů dostupných potenciálních infekcí, zkuste využít také sekundární skenovací program typu Ad-Aware, Malwarebytes, Spybot Search & Destroy či SuperAntiSpyware. Takové skenování může detekovat další adware, viry a jiný malware. Pokud budete mít štěstí, můžou vaše antimalware programy zablokovat nechtěné reklamy, toolbary a malware upravující výsledky vyhledávání v jednom jediném kroku.

Pokračování