Hlavní navigace

Jak Isaac Asimov v roce 1964 předpověděl rok 2014 - 5. díl

11. 9. 2013

Sdílet

 Autor: © Octus - Fotolia.com
Věděli jste, že předpovědi vizionáře Isaaca Asimova pro příští rok, vzniklé před 49 lety, jsou překvapivě přesné?

Předchozí díl

„Udělejte prostor!“

Se vší pravděpodobností bude v roce 2014 světová populace 6,5 miliardy a populace Spojených států bude 350 milionů. Boston-Washington, nejzalidněnější oblast své velikosti na zemi, se stane jediným městem s populací přesahující 40 milionů.

Ve skutečnosti je to ještě horší, než si Asimov myslel. Populace naší planety dnes dosahuje 7,1 miliardy, přestože populace spojených států je pouze 316 milionů lidí. Boston, New York, Washington a všechny body mezi tím zůstávají nezávislými městy obsluhovanými rychlovlaky.

Pseudomaso

Běžné zemědělství se bude potýkat s velkými potížemi a budou tu „farmy“, které se přeorientují na efektivnější mikroorganismy. Zpracované produkty z droždí a řas budou dostupné v různých příchutích. Výstava v roce 2013 bude zahrnovat „řasový bar“, v nichž budou servírovány „imitovaný krocan“ a „pseudosteak“. Nebude to vůbec špatné (jestliže si můžete dovolit něco připlatit), k této inovaci však bude značný psychologický odpor.

Dámy a pánové, představujeme vám Soylent a hamburger vzniklý v laboratoři.

Rozdělení budoucnosti

Ne celá světová populace bude plně užívat technologického světa budoucnosti. Větší podíl [populace] než dnes bude trpět nedostatkem a přestože na tom mohou být lépe, materiálně, než dnes, budou stále pozadu, jestliže je porovnáme s pokročilými oblastmi světa. Relativně se posunou zpět.

Samozřejmě správně. Přestože mobilní telefony zvýšily spojení lidí v rozvojovém světě a někteří miliardáři pracují na tom, aby internet přinesli všem lidem pomocí bezdrátu nebo drátů nebo balónu, přítomnost vypadá v podstatě tak, jak ji Asimov Popsal před 49 lety. Nebo jak to napsal spisovatel William Gibson: „Budoucnost je již zde – není však rovnoměrně rozdělena.“

MIF21

Zvýšené využití mechanických zařízení nahrazujících selhávající srdce a ledviny, a opravy tuhnoucích tepen a lámajících se nervů dále sníží míru úmrtnosti a zvýší očekávanou dobu dožití v některých částech světa na věk 85 let.

Průměrná očekávaná doba dožití v Japonsku a ve Švýcarsku je 83 let.

Pokračování