Hlavní navigace

Jak Isaac Asimov v roce 1964 předpověděl rok 2014 - 2. díl

8. 9. 2013

Sdílet

 Autor: © InventImages.com - Fotolia.com
Věděli jste, že předpovědi vizionáře Isaaca Asimova pro příští rok, vzniklé před 49 lety, jsou překvapivě přesné?

Předchozí díl

Já, vlastník robota

Zařízení budou lidstvu stále ulevovat od jednotvárných prací. Budou navrženy kuchyňské jednotky, které budou připravovat „autojídla“, budou ohřívat vodu a konvertovat ji v kávu... Kompletní obědy a večeře, s napůl připraveným jídlem, budou ukládány v mrazáku, dokud nebudou připraveny na zpracování.

Vařit jsme ještě nepřestali. A nemyslíme si, že předpovídání hotových jídel ze supermarketu je nějakým skvělým počinem, neboť tento vynález vznikl už asi dekádu předtím, než Asimov napsal svůj článek. Jeho stroje na kávu však zní podezřele jako dnešní kapslové kávovary. Akorát nám nejde do hlavy, že nepředpověděl Sodastream.

Roboti v roce 2014 nebudou běžní ani velmi dobří, ale budou existovat... Budou to takové počítače, akorát dost miniaturizovány, které budou sloužit jako „mozky“ robotů. Ve skutečnosti může mít budova I.B.M. na Světové výstavě 2013 jako jeden ze svých hlavních exponátů robotickou služku – velkou, nemotornou a pomalu se pohybující, ale schopnou obecného zvedání, upravování, čištění a manipulace různých zařízení.

Mimo továrny roboti opravdu nejsou příliš běžní. Jistě, máme roboty pro mobilní teleprezenci, ale nejdůležitější ze všeho je, že máme Roombu— „robotickou služebnou“ od společnosti, která se jmenuje iRobot! Jak Asimovské! Roomba nesbírá odpadky a nenačechrává polštáře, ale vysává!

3D filmy

General Electric ukáže na Světové výstavě 3-D filmy svého „Robota z budoucnosti“, šikovného e efektivního, s vestavěnými čistícími přístroji a provádějícího všechny úkoly svižně. (Na sledování filmu bude tříhodinové čekání ve frontě, neboť některé věci se nikdy nezmění.)

Přestiže 3D filmy tu byly už předtím, než Asimov svou předpověď napsal, přesto šly na dlouhou dobu k ledu. Bohužel jsou zpět. Navíc si Isaac nepředstavoval příchod multikin, které redukují čekání ve frontách.

skoleni

Pokud jde o televizi, obrazovky na zdi nahradí obyčejné sety; objeví se však průhledné kostky, v nichž bude možné trojrozměrné sledování.

Obrazvky na zdi máme; staré tlusté televize se z většiny domácností konečně vytratily. Méně optimističtí jsme nicméně ohledně možnosti transparentních kostek, které by nám doma ukazovaly Transformers 2 ve 3D, vezmeme-li navíc v úvahu, že koncept 3D TV opustili takoví giganti jako ESPN a BBC.

Pokračování