Hlavní navigace

Jak dokonale zabezpečit bezdrátovou síť WLAN - 2.díl

29. 6. 2010

Sdílet

Všichni, kdo doma provozujete nějakou bezdrátovou síť, byste nyní měli zbystřit.

Není daleko doba, kdy by se vám provozování nezabezpečené, nebo špatně zabezpečené bezdrátové sítě mohlo vymstít. Jde o úvahy, kdy by se každý, kdo provozuje bezdrátovou síť, mohl stát spolupachatelem trestného činu, kterého se dopustil ten, jemuž jste umožnili připojit se do své bezdrátové sítě. Určitě tedy není od věci, když se nyní zaměříme na otázku co nejdokonalejšího zabezpečení vaší bezdrátové sítě WLAN.

Nezabezpečená bezdrátová síť WLAN je nebezpečná hned z několika pohledů. Vezměme si už jen fakt, že se do nezabezpečené sítě mohou dostat naprosto cizí uživatelé a tam mohou přistupovat k vámi sdíleným souborům. Pokud navíc mají počítače nebo síťové prvky obecně některou z již známých bezpečnostních trhlin, mohou se dokonce útočníci v nejhorším případě dostat i ke všem datům na pevném disku.

První díl článku naleznete zde: http://pcworld.cz/software/jak-dokonale-zabezpecit-bezdratovou-sit-wlan-1-10610

Snížení dosahu

Vaše bezdrátová síť je samozřejmě nejbezpečnější, pokud nepřesahuje přes zdi vašeho obydlí. Stoprocentně to samozřejmě zajistit nejde, nicméně tomuto ideálnímu stavu se můžete alespoň přiblížit.

1. Snížení vysílacího výkonu

Nejjednodušší způsob, jak docílit snížení dosahu sítě, spočívá ve snížení vysílacího výkonu v nastavení vašeho bezdrátového směrovače, ovšem to samozřejmě jde pouze tehdy, pokud je směrovač touto funkcí vybaven. U zařízení Fritzbox, na němž jsme následující postupy v redakci testovali, tuto možnost najdete v pokročilých nastaveních WLAN u příslušného kanálu, kde se přímo nachází položka pro maximální vysílací výkon. Nezapomeňte však, že se tato možnost zobrazí pouze tehdy, když nastavení směrovače přepnete do režimu experta. Poté nastavte maximální vysílací výkon na minimální hodnotu a otestujte, zda máte ve všech místnostech, kde to potřebujete, dostatečně silný signál.

Ve Windows by se měla u kvality signálu objevit položky "Nízký" (dva sloupce). Jakmile se objeví velmi nízká kvalita signálu, pak je to špatně, a vám nezbude, než sílu signálu o jednu úroveň navýšit. Navíc se doporučuje povolit položku pro automatické nastavení síly signálu podle potřeby.

 

Snížení vysílacího výkonu bezdrátového směrovače

 

2. Vypnutí podpory standardu n

Pokud nevlastníte žádná bezdrátová zařízení, která podporují standard n, pak stejně tento standard umožňující přenos rychlostí až 300 Mbit/s nevyužijete, a můžete jej tedy ve svém směrovači bez problémů vypnout. Další výhodou tohoto standardu je totiž větší dosah, a to díky používání většího počtu vysílacích/přijímacích modulů a antén. Tato výhoda se ovšem z pohledu zabezpečení bezdrátové sítě však může jevit spíše jako nevýhoda.

 

Snížení dosahu lze zařídit vypnutím standardu n

 

3. Výběr správného umístění pro bezdrátový směrovač

skoleni

Je-li to jen trochu možné, neumisťujte bezdrátový směrovač u okna nebo u obvodových stěn vašeho obydlí, ale naopak uprostřed. Snížení výkonu můžete dosáhnout i obalením antény hliníkovou fólií (alobalem).

Na další pokračování článku se můžete těšit již brzy!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).