Hlavní navigace

Jak do počítače nainstalovat grafickou kartu - 3.díl

29. 5. 2015

Sdílet

 Autor: Sapphire
Instalace grafické karty značně zvýší výkon celé počítačové sestavy. Víte, jak ji správně vybrat, nainstalovat a jaký software budete pro správnou funkci grafické karty potřebovat?

Předcházející díl

 

Jen velmi málo vylepšení má na váš počítač takový dopad jako instalace nové grafické karty. Nová grafická karta dokáže váš počítač proměnit ze sestavy, která je dobrá sotva na hraní nějakých nenáročných her, na výkonné monstrum, které bude zvládat i ty nejnáročnější grafické efekty s naprosto dokonalou grácií.

Instalace grafické karty

Instalace grafické karty je poměrně jednoduchá záležitost. Budete potřebovat: novou grafickou kartu, počítač a křížový šroubovák. Hlavně nezapomeňte před vlastní instalací vypnout počítač a odpojit jej od elektrické sítě.

Nejprve sundejte boční kryt počítačové skříně. Poté v počítači vyhledejte starou grafickou kartu a vyjměte ji ze slotu základní desky. Některé počítače žádnou grafickou kartu ve slotu základní desky nemají, protože je integrována přímo na základní desce. V tomto případě vyhledejte slot PCI-E x16, který se nachází přímo u chladiče procesoru. Bude to tedy na základní desce buď první, nebo druhý slot.

Grafickou kartu vložte na základní desku do slotu PCI-E x16 (na obrázku to jsou ty dlouhé modré sloty)

Zkontrolujte, zda vám neznemožňují přístup k tomuto slotu žádné volné vodiče. Pokud vyměňujete starou grafickou kartu za novou, pak odpojte všechny kabely, které do staré grafické karty vedou, odšroubujte šroubek ze svorky, která ji přichycuje a poté kartu vyndejte. Na většině základních desek najdete na konci slotu PCI-E malou umělohmotnou západku, která drží grafickou kartu na svém místě. Nezapomeňte proto před vyjmutím staré grafické karty zkontrolovat, že jste tuto západku uvolnili.

Nezapomeňte na západku, která se nachází na konci slotu PCI-E a která pevně drží grafickou kartu ve slotu!

Nyní můžete vložit novou grafickou kartu do volného slotu PCI-E x16. Vložte napevno novou grafickou kartu do slotu. Poté stiskněte výše zmiňovanou umělohmotnou západku na konci slotu PCI-E. Tím grafickou kartu napevno přichytíte. Následně vezměte do ruky křížový šroubovák a přišroubujte kovovou lištu grafické karty k počítačové skříni. Můžete použít stejný šroubek, který držel lištu vaší staré grafické karty.

Grafická karta potřebuje pořádné napájení! Pokud k ní nepřipojíte další napájecí konektory, pak vám nebude fungovat

Naprostá většina herních grafických karet potřebuje pro své napájení připojení dalších napájecích konektorů. Pokud je to případ i vaší grafické karty, pak nezapomeňte připojit ke grafické kartě napájecí kabely PCI-E. Pokud nebude mít grafická karta dostatečné napájení, pak jednoduše nebude správně fungovat. Bez napájecích kabelů PCI-E pravděpodobně ani počítač nespustíte.

webcast

 

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).