Hlavní navigace

Jak chránit svá data před šmírováním - 4. díl

23. 9. 2013

Sdílet

 Autor: © HaywireMedia - Fotolia.com
V závěrečném dílu si povíme, jak se chránit na hotspotech, a zopakujeme si veledůležitá témata antimalwaru a bezpečných hesel.

Předchozí díl

Pozor na hotspoty

Přecházení mezi kavárnami a knihovnami poskytne další úroveň bezpečnosti, neboť se vaše IP adresa bude lišit podle místa, kde se nacházíte. Jen se ujistěte, že když přecházíte z místa na místo, nesnaží se někdo šmírovat váš počítač – nebo něco horšího. Podívejte se, co vidí slídil, používáte-li nezabezpečený Wi-Fi hotspot.

Abychom se tomu vyhnuli, je třeba počítač zabezpečit. K tomu je nutné najít software, který by to dokázal. Ale nezoufejte – i takový software můžete sehnat zadarmo.

CyberGhost VPN

Utilita CyberGhost VPN nastaví virtuální privátní síť, kdykoliv se připojíte k internetu. Stačí jen program nainstalovat a jít online. Program skryje vaši pravou IP adresu a připojí vás k anonymním serverům. Ve skutečnosti jeho používání nemusíte omezit na hotspoty – můžete jej využít, kdykoliv byste rádi chránili své soukromí při pohybu na internetu.

Je však třeba vzít na vědomí, že CyberGhost VPN má pár omezení. Zaprvé, bezplatná verze je dobrá jen pro šestihodinovou instanci či 1 GB stahování. Poté budete muset instanci restartovat. Zadruhé, CyberGhost VPN může uživatele připojit k síti přes servery umístěné různě ve světě, takže se občas možná nebudete moci připojit k českým verzím mezinárodních webů. Jestliže jsou pro vás tato omezení problémem, můžete investovat do placené služby. Nicméně jestli trávíte 6 hodin najednou shrbeni nad svým počítačem v místní kavárně, měli byste přehodnotit své workflow.

HTTPS Everywhere

Bezplatný doplněk Firefoxu HTTPS Everywhere je určen k tomu, aby chránil vaše soukromí, kdykoliv navštívíte konkrétní stránky, jako Facebook, vyhledávání na Googlu, PayPal, Twitter či Wikipedii. Jde o ideální nástroj pro odzbrojení Firesheep hackerů. Uvědomte si ale, že vás tento nástroj bude chránit pouze na stránkách, které používají zabezpečený protokol HTTPS, a že NSA a britská rozvědka podle nedávných zpráv HTTPS prolomily, takže vás opět bude chránit jen částečně. Nástroj vám nepomůže při jiných online aktivitách, než je surfování na webu, takže e-mail a IM zprávy musíte chránit jinak (viz výše).

Hotspot Shield

Tento freeware dělá přesně to, co jeho jméno napovídá: Hotspot Shield vás chrání, když jste připojeni na hotspotu, a to tím, že šifruje vaše datové pakety. Při jeho instalaci dávejte pozor a odškrtněte extra toolbary, které vám nabízí. A jestli nechcete, aby se změnila vaše domácí stránka a standardní vyhledávač, odškrtněte i tyto možnosti.

TrackMeNot

Vždy, když realizujete vyhledávání na webu, vzdáváte se kousku svého soukromí. Vyhledávače sledují vámi vyhledávané termíny, a na základě toho, co vyhledáváte, pak dokážou vytvořit profily vašich zájmů. Bezplatné doplňky TrackMeNot pro Firefox a TrackMeNot pro Chrome takové chování chytře blokují tím, že bombardují vyhledávače náhodnými vyhledávanými termíny sebranými ze zpravodajských webů, a vytvoří o vás tolik „šumu“, že nemůže být sestaven žádný váš profil. Nebo používejte již zmíněný DuckDuckGo.

Samozřejmě blokujte malware

Je jasné, že první a nejvíce samozřejmou věcí, kterou byste měli udělat pro zabezpečení vašeho počítače, je chránit ho před malwarem. Pokud jde o balíky pro rok 2013, v nezávislém testu amerického PC Worldu si nejlépe vedly balíky F-Secure Internet Security 2013, Norton Internet Security 2013, Trend Micro Titanium Internet Security 2013 a BitDefender Internet Security 2013, které získaly shodně po 4,5 hvězdičkách, následované čtyřhvězdičkovými řešeními od firem Kaspersky a McAfee. Z bezplatných řešení doporučujeme Avast! Free Antivirus. Antimalware je vhodné doplnit druhou vrstvou v podobě programů Spybot nebo Antimalwarebytes.

Váš počítač by měl být váš hrad, a antimalware je první linií obrany. Upřímně, jestliže vám jde o vaši bezpečnost a dobrý stav počítače, měli jste toto téma řešit už dávno.

Spojte vše dohromady neprolomitelným heslem

Posledním krokem bude spojení všech vašich šifrovaných služeb pomocí unikátního hesla, které bude jednoduché na zapamatování, nicméně bude jej nemožné prolomit. Jak na to, to vám poradíme v tomto článku. Hesla jednoduše propojíte v rámci jednoho manažera hesel. Naše rady, jak chránit vaše data tímto způsobem, naleznete například v tomto seriálu. Kromě KeePassu je dobrým manažerem hesel třeba LastPass.

Root ELK školení

Takže bude váš počítač po provedení výše uvedených tipů odolný proti programům typu Prism? Nemusí to tak nutně být. Nicméně máte-li obavy kvůli nedávným odhalením týkajícím se Prismu, pomohou vám tyto tipy v noci lépe spát – dalším řešením je smazání úplně všech online účtů, rozmlácení počítače na kousky, rozvezení těchto kousků po 12 náhodně vybraných sběrných dvorech a přestěhování do lesa.

Konec