Hlavní navigace

Jak chránit svá data před šmírováním - 3. díl

19. 9. 2013

Sdílet

 Autor: © mipan - Fotolia.com
Dnes začneme možná trochu extrémně, ovšem další kroky už budou umírněnější, takže není třeba se děsit.

Předchozí díl

Zahoďte svůj smartphone

Jestliže předpokládáme, že jsou Apple, Google a Microsoft monitorováni, je nejbezpečnějším způsobem, jak se vyhnout sledování, vyhození (prodej...) smartphonu. Mnoho služeb se dotazuje na vaši pozici, a to ve jménu „lepších výsledků vyhledávání nebo služeb“. A BlackBerry na tom není o mnoho lépe – tato společnost již vyhověla požadavkům různých vlád, které mohou přistupovat k datům uloženým na jejích telefonech. Takže jste-li dostatečně paranoidní, zahoďte je taky. Běžné („hloupé“) telefony běžící na firmwaru na tom nemusí být o mnoho lépe, nicméně množství informací, které mohou být zachyceny, je u nich mnohem menší.

Šifrování, šifrování, šifrování

Dříve nebo později však budete muset začít komunikovat elektronicky. Jestliže byste si rádi jako doposud mysleli, že tyto konverzace jsou soukromé, měli byste začít pomýšlet na šifrování.

O šifrování toho bylo napsáno již hodně, doporučujeme rozsáhlý seriál PC Worldu od Jana Bednaříka, jehož první díl naleznete zde.

Pro začátek byste mohli chtít zašifrovat svůj pevný disk a soubory na něm. Ovšem uvědomte si, že některé z nástrojů, o nichž píšeme, jsou již Prismem údajně monitorovány.

Pak byste mohli šifrováním chránit i svůj e-mail. Pro efektivní zabezpečení e-mailu byste měli šifrovat tři věci: připojení od vašeho e-mailového poskytovatele; samotné e-mailové zprávy; a vaše uložené či archivované e-mailové zprávy a zprávy v mezipaměti. Jestliže chcete jít ještě dále, zvažte používání zabezpečené e-mailové služby (v ČR například nově Skymail.io). E-maily totiž cestují internetem, kde mohou být zachyceny teoreticky kýmkoliv. Na téma šifrování e-mailů si přečtěte následující článek.

Zašifrovat si můžete i cloudovou službu, a to způsobem popsaným v tomto seriálu.

UI21

Nastavte si VPN

I o tomto tématu, tedy o virtuálních privátních sítích, jsme již psali. Virtuální privátní síť je taková síť, která vytváří šifrovaný „tunel“ na jiný server, který pak jako agent jedná vaším jménem. Je třeba vzít na vědomí, že takový způsob připojení může poněkud zpomalit váš počítač, neboť latence i násobného přesunu dat prakticky po celém světě je nezanedbatelná. Je to však další bezpečnostní vrstva, byť ne stoprocentně jistá, jak svou komunikaci uchovat v soukromí.

Pokračování