Hlavní navigace

Jak bude fungovat bezpečný režim Lockdown Mode na přístrojích od Apple

12. 7. 2022

Sdílet

 Autor: Apple
Společnost Apple před pár dny oznámila, že součástí nových verzí operačního systému pro mobily, tablety i počítače s logem vykousnutého jablka bude i režim Lockdown Mode. Firma slibuje, že půjde o mimořádně bezpečný režim, který by se některým uživatelům mohl hodit. Zároveň se ale při něm omezí některé funkce. Jak by tedy měl režim fungovat?

Společnost o zavedení režimu Lockdown Mode informovala minulý týden ve středu na svých stránkách. Režim bude dostupný od nové verze operačních systémů, tedy od iOS 16, iOS 16, iPadOS 16 a macOS Ventura.

Firma tvrdí, že novinka výrazně zlepší zabezpečení, pokud si ho tedy uživatelé aktivují. Řada odborných webů už napsala, že by se režim mohl hodit například pro politiky, státní úředníky nebo novináře, kteří se bojí o svá data.

„Apple vyrábí nejbezpečnější mobilní zařízení na trhu. Lockdown Mode je průlomová funkce, která odráží náš závazek chránit uživatele i před těmi nejvzácnějšími a nejsofistikovanějšími útoky,“ řekl Ivan Krstić, vedoucí bezpečnostního inženýrství a architektury společnosti Apple. Firma nicméně dodala, že cílem takových útoků se může stát jen velmi málo uživatelů.

Co režim Lockdown Mode umí?

Server AppleInsider detailně popsal, jak by měl režim fungovat. Jednoduše řešeno se po jeho zapnutí upraví některá nastavení zabezpečení, změna se dotkne tak i aplikací a zároveň se zablokují některé komunikační funkce. Díky tomu by měli mít případní útočníci minimální šanci, jak ovládnout cizí iPhone, iPad nebo Mac.

Server zároveň upozorňuje, že k zapnutí režimu uzamčení by měla vést pouze bezprostřední hrozba útoku. Jinak řečeno – nedává smysl, abyste Lockdown Mode měli zapnutý neustále.

„Režim Lockdown Mode je extrémní, volitelná ochrana, kterou byste měli používat pouze v případě, že se domníváte, že můžete být osobně terčem vysoce sofistikovaného kybernetického útoku,“ uvádí Apple. „Většina lidí se nikdy nestane terčem útoků tohoto typu.“

Jak tedy režim změní některá nastavení a funkce?

 • Zprávy – většina příloh zpráv bude zablokována a některé funkce budou nedostupné
 • FaceTime - Příchozí hovory FaceTime od lidí, kterým jste předtím nevolali, budou blokovány
 • Prohlížení webu – Některé webové technologie a funkce prohlížení budou blokovány
 • Sdílená alba – Sdílená alba budou z aplikace Fotografie odstraněna a budou blokovány i nové pozvánky do sdílených alb
 • Připojení zařízení – Drátová připojení s jiným zařízením nebo příslušenstvím budou v případě Lockdown Mode blokována
 • Služby Apple – Příchozí pozvánky do služeb Apple od osob, které jste předtím nepozvali, budou blokovány
 • Profily – Konfigurační profily, například profily pro školu nebo práci, nepůjde nainstalovat

Společnost Apple neuvedla přesné podrobnosti, proč se zaměřila právě na tyto funkce. Ale například aplikace Zprávy je poměrně otevřená, protože umožňuje uživatelům přijímat jakékoli odkazy, soubory nebo úryvky kódu, což bylo v minulosti zneužito.

Jak zapnout režim uzamčení

Pokud si myslíte, že Lockdown Mode budete z nějakého důvodu potřebovat, půjde to v novém operačním systému velmi jednoduše v Nastavení. iOS16 a systémy pro další jablečná zařízení bude k dispozici na přelomu září a října, nicméně službu si můžete aktivovat už nyní, pokud máte nainstalovanou betaverzi nového systému.

IT_PR_2023

 1. V libovolném zařízení otevřete Nastavení
 2. Přejděte do části Soukromí a zabezpečení
 3. Přejděte na konec a vyberte možnost Režim uzamčení
 4. A vyberte možnost Zapnout režim uzamčení

Zařízení se restartuje a dokončí zapnutí režimu. Pokud budete chtít Lockdow Mode opět vypnout, použijte stejnou cestu.

V případě, že režim Lockdown Mode zapnete a znovu vypnete, budete muset některé funkce „nahodit“, Týká se to třeba sdílených fotoalb, které budete muset znovu ověřit.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).