Hlavní navigace

Jak (a proč) surfovat na webu v utajení - 2. díl

1. 12. 2012

Sdílet

 Autor: © HaywireMedia - Fotolia.com
V dnešním pokračování seriálu o webové anonymitě se podíváme na využití proxy serverů, které za vás při internetové komunikaci jednají "svým jménem".

Říká se, že ve vesmíru nikdo neuslyší váš křik, ale na webu stačí jenom šeptnout a už se na vás může nalepit desítka různých organizací a vaše záznamy si přečtou i příští generace.

 

Předchozí díl

 

Webové proxy

Nejjednodušším způsobem pro anonymní surfování na internetu je využívání webově orientovaných proxy serverů, které zpřístupňují weby jako Proxify, Anonymouse či Hide My Ass. Používání webových proxy serverů je velmi jednoduché, jednoduše navštivte anonymizační webovou stránku, vložte do příslušného políčka URL, na nějž si přejet anonymně vstoupit, a klikněte na příslušné tlačítko. Některé proxy dokonce obsahují pokročilé funkce jako možnost šifrování vašeho připojení či blokování reklam, cookies a JavaScriptu.

Webové proxy jsou sice nekomplikované (a často bezplatné), ale mají i několiv nevýhod. Rychlosti přenosu dat bývají mizerné (zvláště v případě, kdy se anonymizér nachází na serveru lokalizovaném na druhém konci světa) a obsah určitého typu, jako je video nebo hudba, může být obtížné či nemožné spustit. Mnoho proxy služeb vám navíc nabízí svou vlastní reklamu a některé weby přes proxy zkrátka nefungují.

Protože bezplatné webové proxy servery rostou jako houby po dešti a nové se objevují prakticky v řádu hodin, je složité říci, které z nich jsou jen lákadlem nastraženým útočníky, kteří se snaží dostat k vašim osobním datům, jakmile je prostřednictvím proxy začnete odesílat. Jinými slovy, neměli byste otevírat své online bankovnictví nebo se přihlašovat na web chráněný heslem, pokud právě používáte proxy. Zejména pak v případě, kdy není připojení šifrováno skrze HTTP Secure (což je symbolizováno předponou https:// v adresovém poli vašeho prohlížeče).

Tři výše uvedené webové proxy jsou však dlouhodobé a důvěryhodné a každý z nich nabízí předplacenou službu, která reaguje na stížnosti ohledně rychlosti a obsahu. Rozsáhlé a pravidelně aktualizované seznamy webových proxy naleznete také na stránkách Proxy.org a PublicProxyServers.com.

proxy

 

Manuální proxy servery

Některé proxy servery nemají jednoduchá webová rozhraní, ale stále vám umožňují využít jejich služeb pro anonymní prohlížení. Potřebujete pouze manuálně nakonfigurovat váš prohlížeč tak, aby se připojil k IP adrese proxy. Stejně jako u webových proxy se nejspíše budete chtít vyvarovat odhalování citlivých informací či hesel proxy serveru.

Hide My Ass a ProxyNova jsou dva z nejlepších seznamů aktivních proxy serverů, každý z nich s přehlednou informací o individuální rychlosti proxy, trvanlivosti, zemi původu a úrovní anonymity (pochopitelně hledáte anonymní či vysoce anonymní proxy server).

Jakmile si vyberete proxy server, budete muset nakonfigurovat váš prohlížeč, abyste se k němu mohli připojit. Jde o jednoduchou proceduru, která se mírně liší podle typu vašeho prohlížeče. Podíváme se na postupy u tří z nich:

Internet Explorer 9: V menu běžte do Nástroje -> Možnosti Internetu -> panel Připojení -> Nastavení místní sítě. Zaškrtněte políčko Použít pro síť LAN server proxy a vložte IP adresu a port do příslušných políček. Poté klikněte na OK. Pokud vybraný proxy používá bezpečné nebo SOCKS připojení namísto HTTP, zadejte údaje po kliknutí na tlačítko Upřesnit.

Firefox: Klikněte na tlačítko Firefox a běžte na Možnosti -> panel Pokročilé -> panel Síť, a poté stiskněte tlačítko Nastavení v podmenu Připojení.

Chrome: Klikněte na tlačítko klíče a vyberte Zobrazit pokročilá nastavení -> Změnit nastavení proxy, a poté jednoduše pokračujte jako v Internet Exploreru.

UI21

 

V příštím, závěrečném díle se podíváme na virtuální privátní sítě VPN a zaměříme se na anonymizační síť Tor. V závěru si povíme také o službách nabízejících služby anonymního e-mailu.

--> Pokračování