Hlavní navigace

Jak (a proč) nastavit VPN ještě dnes - 3. díl

29. 3. 2013

Sdílet

 Autor: © AKS - Fotolia.com
V posledním díle se podíváme na další tři alternativy VPN připojení: pomocí externího softwaru, VPN routeru a poskytovatele VPN připojení.

Předchozí díl

Pro vytvoření VPN serveru využijte software externího vývojáře

Jestliže byste rádi vytvořili VPN připojení spojující více počítačů, mezi nimiž chcete sdílet zdroje, aniž byste museli konfigurovat router nebo obětovat jeden počítač a udělat z něj VPN server, stojí za zvážení VPN software externích vývojářů. Comodo Unite, Gbridge a TeamViewer jsou slušné, spolehlivé a bezplatné alternativy.

Chcete-li pracovat spěti nebo méně počítači, můžete používat také program  LogMeIn Hamachi. Tento program je ale natolik dobrý, že stojí za to koupit si plnou verzi, pokud chcete bezpečně propojit větší množství počítačů – dejme tomu pokud vlastníte malou, ale rostoucí firmu.

Zvládněte to s vlastním VPN routerem

Jestliže chcete poskytovat robustní vzdálený přístup k celé síti nebo chcete propojit více různých geografických lokalit, zkuste si do sítě nakonfigurovat router s CPN serverem a klientem. Jestliže máte omezený rozpočet, je nejlevnějším způsobem nastavení vlastního dedikovaného VPN routeru je načíst zpětně open-source firmware, který umožňuje VPN funkcionalitu, jako DD-WRT či Tomato, na obyčejný levný router spotřebitelské úrovně.

Drouhou možností je koupit si speciální router (běžně zvaný VPN router) s vestavěným VPN serverem. K modelům této kategorie patří ZyXel ZyWall 802.11n Wireless Internet Security Gigabit Firewall (USG20W), Cisco Wireless Network Security Firewall Router (RV220W) nebo Netgear ProSecure UTM Firewall with Wireless N (UTM9S).

Při výběru VPN routeru a externího firmwaru pro dosavadní router je třeba klást důraz na to, aby daná řešení podporovala síťový VPN protokol, který potřebujete pro vaše zařízení. Navíc zkontrolujte, kolik souběžných VPN uživatelů daný router podporuje.

Ať se o to postará externí VPN poskytovatel

Jestliže pouze chcete VPN přístup, který by zakryl váš internetový provoz tehdy, když používáte veřejný Wi-Fi hotspot nebo jinou nedůvěryhodnou síť, či chcete mít přístup k regionálně blokovaným stránkám, je nejjednodušším řešením poskytovatel hostované VPN. K nejoblíbenějším patří Hotspot Shield, který nabízí jak bezplatné, tak i placené VPN služby pro Windows, Mac, iOS a Android. Podobnými službami jsou HotSpotVPN, StrongVPN, a WiTopia.

Jestliže chcete být při vašem online počínání z jakéhokoliv důvodu anonymní a nechcete platit za VPN služby, můžete vyzkoušet Onion Router, síť serverů, které dokážou anonymizovat váš internetový provoz bezplatně. Navštivte web TORu a stáhněte si nejnovější balíček s prohlížečem. Potom už můžete začít surfovat s aktivovaným rozšířením TOR.

Síť Tor nabízí cestu k anonymnímu surfování. Když se připojíte k Toru, je všechen váš internetový provoz šifrovaný a je veden komplexní sítí anonymních uzlů, než se dostane do své cílové stanice. Jistě, není to stoprocentně bezpečné, ale které bezpečnostní řešení je? Tor funguje od roku 2002 a byl testován přímo v terénu – konkrétně v Egyptě a dalších zemích s represivními režimy, které omezují přístup k internetu. A osvědčil se.

O tom, jak Tor nastavit a jak vůbec funguje, si přečtěte zde.

UI21

Nezávisle na tom, jaký z výše uvedených postupů si vyberete, stojí za to začít používat VPN ještě dnes. Zabere to trochu času, ale je to jedno z nejchytřejších a nejjednodušších řešení, jak zvýšit  bezpečnost svých online aktivit.

Konec