Hlavní navigace

Jabra představila nové produkty a ukázala své laboratoře

21. 9. 2011

Sdílet

Firma GN Netcom, výrobce náhlavních souprav značky Jabra, představila v Kodani několik nových produktů a ukázala své vývojové a testovací laboratoře.

GN Netcom vyrábí pod značkou Jabra náhlavní soupravy, bluetooth sluchátka k mobilním telefonům a hands-free sady do aut. Nejnovější představená zařízení se zaměřují především na sjednocenou komunikaci (unified comunication) a patří mezi ně modely Jabra UC VOICE 150, 250, 550, 750, Jabra SPEAK 410 a Jabra PRO 9450. Jeden z výrobků Jabry, konkrétně Jabra Stone, jsme vloni podrobili recenzi.

Headset Jabra UC Voice 150 je určen pro občasné využití a naopak model s nejvyšším číslem 750 je přímo zaměřen na profesionální a časté využívání sjednocené komunikace. Model SPEAK 410 se uplatní při konferenčních hovorech a je optimalizován pro řešení Microsoft Linc.

Všechna výše zmíněná zařízení se připojují pomocí USB konektoru, díky čemuž je možné například zavěsit hovor stisknutím tlačítka na dálkovém ovládání headsetu. Cena řady UC Voice by se měla pohybovat v rozmezí 29 až 89 dolarů (dle konkrétního modelu).

Laboratoře s nejnovějšími technologiemi

Při příležitosti představení nových produktů jsme měli možnost navštívit sídlo firmy v hlavním městě Dánska, v Kodani. GN Netcom sídlí na okraji Kodaně a v blízkosti se nachází například dánská centrála IBM.

Kvalitní zvuk je u náhlavních soustav a dalších výrobků jednou z nejdůležitějších vlastností. Jabra má ve své centrále hned několik testovacích a vývojových laboratoří, kde probíhají jak zátěžové testy různých vlastností, tak výzkum kvality zvuku a mikrofonu v různých prostředích.

Laboratoř GN Netcom

Zajímavý je například test ohýbání USB konektoru, kdy je kabel spolu se závažím namáhán v nejcitlivějším místě (tedy co nejblíže USB koncovce) více jak tří tisíckrát. Podobnými testy procházejí i tlačítka na zařízeních a všechny pohyblivé části a ohebné prvky výrobků.

V oddělení vývoje jsme navštívili speciální zvukotěsnou místnost, ve které je díky propracovanému povrchu stěn takové ticho, až to není příjemné a dokonce jsme zažili pocit, kdy „ticho bolí”. Další z místností pak slouží pro testování mikrofonů a sluchátek, kdy je prostřednictvím propracované audio soustavy v místnosti simulován šum známý například z kanceláří.

webcast_aruba

Venku mimo místnost je pak možné poslouchat, kolik šumu je schopen mikrofon odfiltrovat a zda je rozumět hlasu testovací figuríny. Výsledky nás popravdě velmi mile překvapili a to i přes to, že v místnosti nebylo téměř slyšet vlastního slova. V další fázi jsme měli možnost prohlédnout si vývojové laboratoře a nahlédnout pod pokličku výroby nových prototypů náhlavních soustav.

Protože je v laboratořích zakázáno pořizovat vlastní záznamy, přinášíme vám pod článkem oficiální fotografie od firmy Jabra. Můžeme potvrdit, že se nijak neliší od skutečnosti. Další podrobnosti najdete v popisu fotografií.