Hlavní navigace

iPod ohrožen linuxovým virem

15. 4. 2007

Sdílet

Svět výpočetní techniky je plný více či méně závažných hrozeb a škodlivého softwaru, ovšem majitelé přehrávačů iPod se dosud mohli cítit bezpečně. Nyní je tomu konec, na světě je první virus útočící na iPod. I když to možná nebude tak horké.

MIF21

O viru Podloso, jak ho nazvala společnost Kaspersky Lab, která ho jako první identifikovala a popsala, je známo poměrně málo. Charakteristika virus uvádí jako zkušební, vytvořený za účelem otestovat si možnosti útoku na iPod, toho jak se bude viru dařit. Uklidňujícím je fakt, že zatím se viru podařilo uspět pouze v připoutání pozornosti.


Problémem ve fungování viru totiž je, že vyžaduje, aby měl uživatel na svém iPodu operační systém Linux, což několikanásobně snižuje šanci na jeho úspěch. Zákazníci nemají vzhledem k poměrně úzkému funkčnímu zaměření přehrávače potřebu nahrazovat standardní operační systém Linuxem, takže takto upravených iPodů je veskrze málo.

Kaspersky popisuje virus jako nestabilní, obtížně aktivovatelný, vyžadující součinnost uživatele, aby se vůbec rozběhl a navíc mající malý destruktivní potenciál. Pokud se přeci jen nastartuje, virus skenuje disk iPodu a nakazí všechny spouštěcí soubory *.elf. Při jejich spuštění se pak zobrazí zpráva: "You are infected with Oslo the first iPodLinux Virus." Hrozba je tedy zanedbatelná, varování před virem bylo přesto vydáno.

Dostat na iPod funkční virus by bylo velké terno pro každého správného autora malwaru. Nicméně přes všudypřítomnost digitálních přehrávačů a mobilních telefonů jsou takové hrozby jen okrajovou a nedůležitou záležitostí.

Důvodů je více. Zaprvé tyto přístroje často používají firemní operační systémy spíše než například Windows Mobile. Zadruhé jejich uživatelé také velmi málo, pokud vůbec, stahují a instalují nový software. A zatřetí co byste chtěli z takového iPodu ukrást? Leda tak hudbu či video, ale to je tak vše.

Podloso je nejen první Linux vir pro iPod, ale také virem jediným a zřejmě to tak také dlouho zůstane. Nicméně je možné, že se nějaká společnost chopí příležitosti a vydá antivirový program zaručeně ochraňující iPod proti všem virových hrozbám.

- - Alexandr Radecký