Hlavní navigace

iPhone - několik dní po uvedení

3. 7. 2007

Sdílet

iPhone dorazil na pulty prodejen. Že vás to příliš nebere? Pravda, v našich končinách to tak nevidíme, ale zejména severoamerický trh byl před uvedením iPhone podroben intenzivní marketingové masáži.

skoleni

Apple to umí. Apple dokáže podniknout intenzivní marketingové kampaně, zásobovat novináře spoustou „informací ze zákulisí“, natěšit zákazníky přivyklé na předražené iPody a barevné Macy. Díky tomu je to tak zisková společnost. Zatím se iPhone prodává jen v USA, nicméně brzo by měl dorazit i do Evropy, jen co bude definitivně jasné, který telefonní operátor bude mít exkluzivní práva na jeho distribuci, či zda se snad o toto právo podělí více operátorů. V USA je zvolen model exkluzivního distributora, kterým je telekomunikační společnost AT&T. Kdo sledoval dění před zahájením prodeje iPhone, mohl lehce získat dojem, že se jedná takřka o božský dar, o manu materializovanou do přístroje nebývalých kvalit a takřka zázračných možností.


Ovšem již nyní je jisté, že to AT&T (a tím pádem i Apple) tak trošku nezvládla. Například Craig Henry z Bostonu musel čekat na tři hodiny na aktivaci iPhonu, a nebyl sám. Analytici připisují zpoždění v aktivacích vysokému zájmu uživatelů, jenže to nikoho nezajímá. Důležitý je výsledek a u Apple ještě více image. A té to rozhodně nepomohlo. Dva dny po uvedení se odporoučelo EDGE v síti AT&T . Především na západním pobřeží a středozápadě USA byla síť velmi nedostupná, východní pobřeží USA se dočkalo obnovy sluřeb v 7 hodin večer místního času - společnost ovšem neuvedla kdy potíže se sítí zaznamenala. Nicméně vyloučila, že by šlo o přímý důsledek nákupu iPhonů a následného zvýšení přístupů do sítě. To úplně nekoresponduje se skutečností, že zákazníci používající službu Blackberry neměli vůbec žádné potíže. Ty se neobjevily ani v případě hlasových hovorů a dalších služeb. Navíc většina stížností se objevila na fórech věnovaných právě iPhonu.

Je tedy jasné, že o božský dar nejde, nicméně už první pohled na přístroj a jeho zběžné používání ukazuje, že se jedná o velmi povedený výrobek. Podívejme se na některé jeho hlavní přednosti.

Výborný displej
iPhone nabízí velký dotykový displej s velmi jemným rozlišením, obraz je jasný a kontrastní. Ovládací tlačítka vypadají velmi přirozeně a celý interface je plný malých i větších vychytávek a nápověd, které uživatele svižně směřují k tomu, co chce ovládat a zároveň mu řeknou, co může a co ne. Pokud bychom to měli vyjádřit poněkud méně zdvořile, přístroj má být co nejvíce odolný a tolerantní i vůči těm méně intelektově obdařeným americkým zákazníkům. Například když si prohlížíte obrázky, klepnutím na levý či pravý okraj displeje mez nimi přepínáte. Když kliknete na horní či dolní okraj, iPhone mírně popostrčí obrázek a opět ho vrátí na původní místo, čímž dá jasně najevo, že sice příkaz rozpoznal, ale že v tomto konkrétním místě nemá tento příkaz význam.

Větší video
iPod i jiné digitální přehrávače umí sice zobrazovat video, mnohdy je ale displej příliš malý na to, aby to mělo nějaký smysl. Například iPod s 2,5“ displejem v tomto skutečně příliš nevynikal. iPhone znamená rozhodně zlepšení, 3,5“ širokoúhlý už je ke koukání. Pokud tedy máte dobré oči a chcete se ve vlaku dívat na film, můžete nechat svůj notebook doma, iPhone to zvládne.

Internet - EDGE a Wi-Fi
Kdejaké mobilní zařízení se dnes umí připojit na internet a samozřejmě to zvládá i iPhone.
Těžko říci, jak si povede v českých podmínkách, dosavadní zkušenosti amerických zákazníků s operátorem AT&T jsou však poměrně špatné. Připojení před EDGE je pomalé, kdo je šťastnější a má přístup k Wi-Fi, tomu se stránky načítají mnohem rychleji. A další věc. Ačkoli se Apple dušuje, že internetové brouzdání s iPhone se plně vyrovná tomu na stolním počítači, je jasné, že je to nesmysl. Takový přístroj prostě nemůže umět vše, co stolní webový prohlížeč a je nutno se s tím smířit. Podívat se na nějaké novinky? Ano. Použít internetové bankovnictví? Stěží.

Synchronizace jen po kabelu
Jak bude iPhone spolupracovat s Windows a Linux systému, to zatím nevíme, ale je jasné, že ani s Mac OS X se iPhone nedokáže synchronizovat bezdrátově, což je zklamání. Nicméně připojení po kabelu je rychlé a snadné.

Průměrný fotoaparát
Apple se příliš nešířil o možnostech integrovaného fotoaparátu a měl k tomu dobrý důvod. Jedná se v dnešní době již poměrně obvyklý 2 Mpix kousek se všemi omezeními mobilní konstrukce. Žádný blesk, žádný optický zoom, špatné výkony při focení pohyblivých objektů či za zmenšeného osvětlení.

Shrnutí
Je iPhone revoluční? Apple samozřejmě tvrdí, že je a můžete s ním souhlasit, pokud považujete za převratné spojení mobilního telefonu, webového prohlížeče a iPodu. Pokud to máme říci jednodušeji, iPhone je v zásadě mobilní telefon s velkým displejem a kvalitním přehráváním hudby. Nicméně výrobky Apple jsou zejména v USA velmi populární a iPhone znamená pro Apple celý nový trh. Nové služby, nový software, záplavu nového příslušenství pro lidi, kteří přijali i-Apple za svůj životní styl. Problém ovšem je, že třeba iPod si pořídila i řada managerů, kteří ho i běžně používají. U iPhonu tomu tak ovšem být nemusí - i když si ho možná koupí jenom proto aby byli in - protože obchodní sféra a především ta americká zhusta využívá Blackberry.

Technické parametry:

 • Kapacita: 4GB či 8GB flash disk
 • Displej: 3,5“ širokoúhlý dotykový s rozlišením 480 x 320 pixelů, 160 dpi
 • Operační systém: OS X
 • GSM: Quad - 850, 900, 1800, 1900 MHz
 • Bezdrátový přenos dat: Wi-Fi (802.11b/g), EDGE, Bluetooth 2.0 + EDR
 • Fotoaparát: 2,0 megapixely
 • Audioformáty: AAC, chráněné AAC, MP3, MP3 VBR, Audible, Apple Lossless, AIFF, WAV
 • Videoformáty: H.264 s datovým tokem až to 1,5 Mbps, 640 by 480 px, 30 snímků za sekundu... m4v, .mp4, .mov, MPEG-4 video
 • Zvuk: Stereo sluchátka se zabudovaným mikrofonem, frekvenční rozsah 20Hz až 20‘000Hz
 • Podporované operační systémy:
  • Mac OS X v10.4.10 a vyšší, iTunes 7.3 a vyšší
  • Windows Vista, iTunes 7.3 a vyšší
 • Provozní doba: Až 8 hodin hovoru, 250 hodin pohotovostní režim, 6h internetu, 7h přehrávání videa, 24h přehrávání hudby

- - Alexandr Radecký

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).