Hlavní navigace

Iolo System Mechanic Pro 7.5

24. 3. 2008

Sdílet

V následujícím článku přinášíme našim čtenářům recenzi uživatelsky jednoduchého a přitom efektivního tune-up software, který mimo jiné nabízí také bezpečnostní prvky.

System Mechanic od firmy Iolo, nyní již ve verzi 7.5, vždy sbíral pozitivní recenze a ohlasy – a bylo k tomu dost důvodů. Jeho dvě dostupné varianty, běžná verze a verze Professional, nabízejí opravu různých „zadřených soukolí“ ve Windows, tuning systému a v neposlední řadě i preventivní bezpečnostní prvky, které fungují spolehlivě a přitom zůstávají relativně nenápadné.

Ve své klasické verzi (999,- Kč bez DPH) System Mechanic 7.5 zálohuje, opravuje a zhušťuje registry ve Windows, detekuje a odstraňuje mnoho různých typů spywaru. Optimalizuje také spouštění souborů a systémovou paměť, jako bonus navíc rovněž zajišťuje nastavení vašeho internetového připojení pro nejlepší výkon. V našem testu výše zmíněné optimalizace registrů a spouštění programů fungovaly dobře, ale internetové připojení se nezdálo být „po optimalizaci“ rychlejším. Pomocí prvku ActiveCare si navíc můžete přednastavit a naplánovat většinu výše uvedených funkcí, takže nebudete muset příště pamatovat na jejich opětovné spuštění.

Edice Professional (za 1399,- bez DPH) přidává bezpečné odstraňování dat, znovuzískání ztracených dat, firewall a antivirovou ochranu (poslední dvě zmíňené funkce jsme ale nezkoušeli). Myslíme si, že verze 7.5 je oproti předchozím verzím intuitivnější a také jednodušší na používání. Uživatelé, kteří potřebují vědět, co zrovna program dělá a proč, nebudou zklamáni. Program nabízí i kompletní a extrémně podrobná vysvětlení každé akce, kterou se chystá provést. V tomto případě se pročtení souboru nápovědy programu System Mechanic zdá být velmi užitečným krokem, a to i pro vlastní vzdělání se v oblastech, které program ovládá.

Ovšem co se týče tune-up funkcí programu (zejména v jeho levnější verzi), jsou to v podstatě zautomatizované procesy, které by pokročilý uživatel OS Windows hravě zvládl manuálně (a bez programu), pouze s využitím utilit implementovaných ve Windows.

Pokud vám ale tyto vestavěné utility právě neříkají „pane“, běžná verze programu System Mechanic se vám vyplatí, pomůže vám vyhnout se nepříjemnému překvapení v podobě účtu za profesionála, který by vyčistil a zrychlil stárnoucí línou instalaci Windows. Pokročilejší uživatelé by se měli poohlížet spíše po Professional verzi.

- - Pavel Kreuziger, Jon L. Jacobi