Hlavní navigace

Invex 2007 – nejrychlejší počítač v ČR

24. 10. 2007

Sdílet

Společnosti Intel, Comfor, nVidia na veletrhu Invex/Digitex předvedli nejmodernější počítačovou technologii, která bude tento rok uvedena na český trh. K dispozici byl Penryn se třemi GPU nVidia najednou.

Hlavní novinkou je mikroprocesor Intel s kódovým označením Penryn. Dosažení úctyhodného výkonu systému umožnily čtyři jádra procesoru a tři grafické karty nVidia GeForce 8800 Ultra složená z více jak tří miliard tranzistorů.


Nejvýkonnější osobní počítač kombinoval procesor Intel Core2 Extreme s trojicí grafických karet nVidia GeForce 8800 Ultra ve verzi Extreme od společnosti XFX. Karty jsou vzájemně propojeny unikátní technologií nVidia SLI, jež zajišťuje maximální výkon pro provoz 3D aplikací a her. Celkový teoretický výkon počítače dosahuje hodnoty 2 Teraflops. Takový výkon by například stačil k výpočtu 3D scény v rozlišení až 4x větším než současné plné HD rozlišení.

Nejnovější mikroprocesor Intel Core 2 Extreme je postavený na jádře Penryn. Čip obsahuje čtyři jádra o rychlosti 3 GHz a má vyrovnávací paměť 12 MB (protože je však procesor složen ze dvou dvoujádrových procesorů, správné označení je 2x 6 MB L2 cahche). Čip je sestaven z 820 milionů tranzistorů a je vyroben novou, 45nanometrovou technologií. Velikost 45nm si lze představit následovně – do lidského vlasu by se na šířku vešly dva tisíce 45nanometrových tranzistorů.

Nová 45nm výrobní technologie ve srovnání s předchozí generací zhruba zdvojnásobuje hustotu tranzistorů v čipu, což umožňuje buď zvýšit celkový počet tranzistorů, a tím zvýšit také rychlost, nebo snížit rozměr procesoru. Menší rozměry tranzistorů se odrážejí i v nižší spotřebě, což snižuje aktivní příkon zhruba o 30 procent. Malé rozměry, nízká spotřeba a špičkový výkon dělají z procesoru Penryn takřka univerzální čip pro všechny druhy výpočetních zařízení: od kapesních internetových počítačů až po špičkové servery.

Nová řada mikroprocesorů Intel „Penryn“ bude k dispozici v průběhu listopadu, začátkem roku se k Extrémní verzi přidají i další modely. Cena Extrémní verze označené jako QX9650 je klasických 999 dolarů.

- - Petr Matuška

Tip MIF pravo