Hlavní navigace

Invex 2007 - Canon EOS IgraTechnology

25. 10. 2007

Sdílet

Invex je místem představení zajímavých technologií, informací a produktů. Nejinak je tomu i na letošním ročníku, na němž Canon představil dosud nezveřejněné informace o Canon EOS IgraTechnology

Společnost Canon na letošním Invexu nečekaně zveřejnila informace o dosud neznámé Canon EOS IgraTechnology, využívané zatím jen ve zkušebním provozu a při neodkladných servisních zásazích.


O co jde? Podle sdělení zástupců firmy se známý výrobce tiskáren, multifunkčních zařízení, fotoaparátů, kamer a projektorů nechal inspirovat výzkumy v oblasti nanotechnologií, poohlédl se v našich skromných podmínkách a rozhodl se využít levnou pracovní sílu malých pracovníků, vyráběných společností Igra. Malí pracanti mohou být vyškoleni v mnoha činnostech, problém zatím je jen s ušitím či nalisováním správného pracovního oblečení. To však nijak nesnižuje jejich pracovitost ani nezvyšuje příjem potravy do malých drobných žaludků.

Pracovní den začíná školením bezpečnosti práce, bez něhož se dnes žádná firma neobejde. Ve firemních manuálech s logem C (přes veškeré naléhání školitelé, školení i pedagogický dozor nedovolili před zraky novinářů otevřít sešity a nahlédnout na drobné a přesto prý velmi přehledné a srozumitelně zpracované příručky) se nastupující zaměstnanci seznamují s pořadím jednotlivých pracovních činností i omezeními, která jsou z hlediska jejich bezpečnosti důležitá.Po nastudování pracovních činnosti zazní siréna a ze školních škamen se Igraboti (pro lepší orientaci lze užít i známějšího a familiernějšího označení Igráčci) rozeběhnou na jednotlivá stanoviště. Na snímku (v dolní galerii jej můžete zvětšit) vidíte zcela vlevo pracoviště na opravu objektivů. USM motorek je prý velmi citlivé zařízení. Tomu lze věrit do doby, než rozpoznáte velkou modrou plastovou kovadlinu...Blíže ke středu si povšimnete pracovníka, který přesnými tahy speciálního kartáče čistí CCD snímač k vylepšení jeho vlastností a snížení šumu na zachycených snímcích.V těle fotoaparátu je další borec, starající se o zrcadlo fotoaparátu. Není bez zajímavosti, že k této práci mají přístup jen muži. Při normování práce totiž bylo zjištěno, že ženy před zrcadlem stráví zbytečně mnoho času. Na pravé straně fotoaparátu lze spatřit pracovníka, který kladívkem kontroluje pevnost nových svárů úchytu popruhu. Opětovné utržení by totiž mohlo mít velmi fatální následky.Krátkou exkurzi zakončíme pohledem na směnu pracující na zadní části fotoaparátu. Igrabot v popředí snímku netrpělivě čeká na dokončení všech prací, aby mohl tělo fotoaparátu ze servisního stanoviště odvézt ke kompletaci a balení na cestu k zákazníkovi. Vpravo je vidět, že jej zdržuje člen servisního oranžovného týmu, jehož náplní práce je čištění závěsů dvířek slotu paměťových karet.

Vše můžete na Invexu spatřit na vlastní oči. Možná se vám uvedené informace mohou zdát trochu zavádějící, to však nic nemění na faktu, že na výstavišti BVV je pár zajímavých věcí, které stojí za shlédnutí.

- - Václav Maletínský

MIF21