Hlavní navigace

Internetový monopol latinky končí: Vznikly první domény v arabštině

8. 5. 2010

Sdílet

Internetové adresy mohou konečně obsahovat neanglické znaky, což otvírá cestu arabštině, čínštině, ale také češtině.

Egypt, Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty jako první využily možnosti registrovat webovou doménu prvního řádu v jiné znakové sadě, než je latinka. Již brzy by tyto arabské země měly následovat i další státy s vlastním specifickým písmem, například Čína, Korea, ale i Česká republika. Již brzy se tak budou moci tuzemští uživatelé těšit na zakládání domén obsahujících Č, Š nebo Ř.

"Jde o nejvýznamnější den od spuštění internetu," popisuje historický krok Tina Dam, ředitelka programu internacionalizace doménových jmen v regulační organizaci ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), která určuje podmínky pro vytváření internetových domén.

skoleni

O schválení domén v jiných písmech než latince již požádala více než dvacítka zemí. ICANN zřejmě vyhoví všem těmto žádostem, bude ale ještě potřeba doladit některé "formality", aby se adresy zobrazovaly správně. Ne vždy však budou nové znaky v doménách fungovat. "Často je třeba stáhnout další jazykové balíčky pro chybějící jazyky nebo nalézt a instalovat konkrétní fonty, které určitý jazyk podporují," upozorňuje ICANN na možné nedostatky stávající softwarové výbavy počítačů.

Vyřešena ale byla již například arabská komplikace spočívající v psaní webových domén zprava doleva, čili naopak než je tomu běžné v ostatních jazycích a znakových sadách. Prozatím jsou v provozu tři domény psané arabským písmem, které umožňují psaní písmen zprava doleva. Jedna z plných internetových adres v arabštině je například web egyptského ministerstva spojů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).