Hlavní navigace

Internet po kabelu

1. 1. 1999

Sdílet

Společnost Dattelkabel oznámila, že zahájila práce na zpřístupnění Internetu po stávající televizní kabelové s...


Společnost Dattelkabel oznámila, že zahájila práce na zpřístupnění Internetu po stávající televizní kabelové síti. Na červnovém ComNetu nám její zástupci prozradili, že s něčím podobným počítají, záleží však na zájmu uživatelů. Zdá se, že potřebný počet zájemců se našel. Malá douška na závěr – mám rád firmy, jež dokáží do půl roku přejít od slibů ke skutkům, zvlášť když tímto dávají další možnosti a alternativy internetovým závislákům, používajícím stávající dial-up připojení.


Jak to dělaj’ v Americe
Americký viceprezident Al Gore ohlásil nedávno dva nové zákony, které se týkají Internetu. První z nich rozšiřuje ochranu intelektuálního vlastnictví a autorství uměleckých děl Spojených států – a to včetně hudebních představení a zvukových záznamů – proti mezinárodnímu pirátství i na digitální média a Internet. Druhý zákon má název Internet příští generace: federální vláda Spojených států získá mimořádné finanční prostředky na výzkum a vývoj propojení více jak 100 univerzit rychlostí, která bude tisíckrát vyšší, než je tomu u současného Internetu. Tím chce vláda USA ustavit základ pro aplikace jako telemedicína čí výuka na dálku.


Z Mosambiku do Čech
Až z dalekého afrického Mosambiku přišel do marketingového oddělení společnosti Bohemia.Net, která poskytuje připojení na Internet, e-mail opatřený neobvyklou doménou .mz. Autor textu, psaného velmi slušnou češtinou, pátral po firmě, jež by mu umožnila navázat počítačové spojení s jeho dcerou žijící v Ostravě. Slovo dalo slovo a patnáctiletá Ostravanka tak může díky ostravskému uzlu Bohemia.Net komunikovat se svým otcem prostřednictvím Internetu, tedy výrazně levněji, než oba dosud stálo klasické telefonování. Ani s platbami z horkého kontinentu není problém – stačí číslo platební karty, a i to se dá sdělit po Internetu.


CESNET Wireless
Novou službu, kterou je bezdrátové připojení k Internetu, začala po pilotních projektech nabízet standardně společnost CESNET. Jedná se o plnohodnotné zavedení Internetu do firemní počítačové sítě prostřednictvím mikrovlnného spojení, a to rychlostí 19,2 až 3000 Kb/s v závislosti na technologii. CESNET Wireless umožňuje připojení lokální počítačové sítě k Internetu pevným okruhem. Služba je proto určena těm firmám, které hodlají používat Internet jako běžnou součást své činnosti a které se navíc chtějí prostřednictvím Internetu prezentovat. Za užívání služby zákazník hradí pevně stanovený měsíční paušál, jehož výše závisí na rychlosti připojení, a je nižší než standardní připojení pevným datovým okruhem. Služba nepodléhá žádným dalším poplatkům za fyzické propojení s uzlem CESNETu, a je v provozu zatím v těchto lokalitách: Brandýs nad Labem (Čelákovice), České Budějovice, Kladno, Plzeň, Poděbrady, Roudnice nad Labem, Vrchlabí.


Master Eye, verze XL 2.0
Společnost Tradia, s.r.o., představila v rámci mezinárodního veletrhu INVEX Computer Brno´98 program pro školicí centra, školy a administrátory MasterEye32 v nové verzi XL 2.0, který umožňuje využívat mnoho funkcí: Dovoluje zobrazit a kontrolovat zvolené obrazovky uživatelů v síti na monitoru lektora ve zvolené velikosti; tímto způsobem může školitel najednou prohlédnout obrazovky až 50 počítačů současně, jež lze současně nahlížet a obsluhovat. Další funkcí je poskytování obrazovky lektora vybraným studentům. Tím je studentům umožněno sdílet v okně předlohu lektora a zároveň pracovat ve vlastní aplikaci. Podrobnější informace a seznámení s MasterEye32 naleznete na stránce www.mastereye.com.


Meteorický roj Leonid
Na základě všech dostupných informací, vyplývajících z nejnovějších kosmických výzkumů, interních statických analýz společnosti Motorola a historických statistik, prohlásila společnost Iridium, že meteorický roj Leonid bude mít zanedbatelný vliv na konstelaci družic Iridium. Vzhledem k maximálnímu úsilí o dodržení vysoké kvality telekomunikačních služeb věnuje společnost Iridium nejvyšší pozornost aktuálním astronomickým pozorováním. Konstrukce a orientace satelitů Iridium je taková, že kritické komponenty jsou nasměrovány k zemi, tj. v opačném směru, než je směr pohybu roje. Samotná konstrukce družic tak sama znemožňuje poškození důležitých součástí. Motorola též elektronicky nasměrovala solární panely po směru letu meteorického roje, aby tak minimalizovala možné poškození. Firma současně provedla nezbytná preventivní opatření k ochraně softwaru družic. Programové vybavení a data budou uloženy s vyšší bezpečností.


ASAP for Upgrades 4.0 dokončen i v ČR
Úspěšnými implementacemi systému SAP R/3 s využitím metodiky AcceleratedSAP (ASAP), která umožňuje garanci vysoké rychlosti a kvality při zavádění informačního systému, se v České republice prezentuje společnost SAP. První implementaci systému R/3 v bankovní sféře v České republice metodou ASAP reprezentuje Raiffeisen stavební spořitelna, a. s., jež dnes patří mezi významné subjekty na trhu se stavebním spořením u nás. Společnost Kavalier Sázava, jeden z největších výrobců skla v ČR, zase dokázala v evropské premiéře upgradovat svůj existující systém SAP R/3 na verzi 4.0 prostřednictvím metody ASAP for Upgrades 4.0, která urychluje procesy přechodu systému R/3 na vyšší verzi.


FORE, Intel a videokonference
Společnosti Intel Corporation a FORE Systems, Inc., oznámily, že budou spolupracovat při zdokonalování videokonferenčních systémů, provozovaných přes integrované sítě typu Ethernet a Asynchronous Transfer Mode (ATM). Na základě rozšířené dohody spolupracují firmy Intel a FORE při zajištění robustního provozu systémů Intel TeamStation system a Intel ProShare Video System 500 přes integrované sítě s protokoly Ethernet a ATM za využití ATM přepínačů od společnosti FORE Systems. Obě firmy kromě toho společně vyvinou nové verze systémů Intel ProShare Video System 500, zabezpečující jejich spolupráci s adaptéry a přepínači společnosti FORE. Takto vytvořené společné řešení pak bude schopné zabezpečovat videokonferenční přenosy jak po sítích ISDN (protokol H.320), tak i po sítích typu Ethernet a ATM.


Apptivity 3 podporuje Oracle 8i
Progress Apptivity 3 nyní spolupracuje s internetovým databázovým systémem Oracle 8i společnosti Oracle Corporation. Oznámila to firma Progress Software Corporation, která Apptivity 3 nabízí od října tohoto roku. Apptivity je javovský aplikační server s integrovaným vývojovým prostředím pro vývoj a provoz webovských podnikových aplikací. Analytická firma Gartner Group jej považuje za jeden z nejlepších produktů v nové kategorii integrovaných aplikačních prostředí IAE (Integrated Application Environments). Kombinace Apptivity a Oracle 8i představuje výkonné řešení pro organizace zavádějící internetové standardy – pracuje s vícevrstvou Javou a nabízí výkonnou správu informací, rozšiřitelný a otevřený aplikační server a integrované vývojové prostředí.


Informix s Ardentem
Informix ohlásil, že se zapojil do spolupráce v programu společnosti Ardent Software s názvem MetaConnect Cooperative. Cílem tohoto integrovaného programu je, aby data warehouse nástroje sdílely meta-data přímo, v rámci celého podniku, a aby převod těchto dat byl přizpůsoben pro potřebu jednotlivých nástrojů. Koncoví uživatelé jsou díky této technologii schopni zjistit původ konkrétních dat, vidět, z čeho jsou odvozena a rozumět jim i obchodním pravidlům, kterou v data warehouse plní. Tím, že se Informix zapojí do tohoto programu fy Ardent Software, poskytne svým zákazníkům výkonné řešení pro správu a integraci jejich meta-dat, a tak také zvýší kvalitu a efektivnost svého integrovaného technologického systému/balíku Informix Decision Frontier Solution Suite (IDFSS).


Internet proti monopolu
Ivo Lukačovič, Patrick Zandl a Ondřej Neff stanuli v čele iniciativy, která se rozhodla protestovat proti ohlášenému zdražování hovorného ze strany Telecomu, a to o celých 62,5 %. Dne 18. listopadu proto nefungovala asi stovka českých (ale i zahraničních) serverů, petici podepsalo přes sto tisíc osob, a na happeningu, který se konal kousek od sídla Telecomu se sešlo přes tisíc bojkotujících. Až na jednu výtržnost vše proběhlo v klidu, Telecom určil p. Čupu jakožto svého zástupce pro tuto problematiku a oznámil nové tarify a čísla, určená jen pro uživatele Internetu. Protože je však velmi brzy hodnotit, vrátíme se k problematice podrobněji příště.


Wer liefert was?
„Kdo vám co dodá?“ je významná německá aktivita, která nabízí velmi obsáhlou databázi podniků a kontakty na ně, a to ve většině zemí Evropy. Najdete ji na Internetu (www.wlwonline.de), i ve formě CD-ROMu. Nedávno se pobočka objevila i v České republice, a vzhledem k tomu, že ji hned následovala jiná firma (H. W. Wilson), orientující se spíše na databáze encyklopedického charakteru, chystáme do rubriky Komunikace větší článek.


AOL koupil Netscape
Těsně před uzávěrkou, dne 24. listopadu v 14.30 našeho času, koupila společnost AOL firmu Netscape za akcie v hodnotě 4,2 miliardy amerických dolarů (akcionáři Netscapu za každou akcii dostali 0,45 akcie AOL). Uvidíme, jak se tato situace projeví ve vývoji prohlížeče Netscape Communicator 5, protože AOL má vlastní alternativní browser, další otázkou je další existence zdrojového kódu Mozilla, jenž byl zdarma publikován na Webu.

Autor článku