Hlavní navigace

Intelovi třicetiny

1. 2. 1999

Sdílet

Víte, že společnost Intel Corporation existuje již třicet let? Onehdá se Robert Noyce a Gordon Moore dali dohromady, a...


Víte, že společnost Intel Corporation existuje již třicet let? Onehdá se Robert Noyce a Gordon Moore dali dohromady, aby vyvinuli alternativu k jádrové magnetické paměti - a dnes je Intel největším výrobcem čipů na světě.
I když česká pobočka tak dlouhou historii nemá, její ředitel, pan Staroveský, uspořádal při této příležitosti malou tiskovku se symbolickým sfoukáváním svíček.

Shrňme některé intelovské mezníky:

Tři roky po založení vyvinula společnost prvn í mikroprocesor 4004 (měl 2 300 tranzistorů, přičemž dnešní PII jich má 7,5 milionu), tenkrát to bylo pro japonskou kalkulačku.
Speciální akci uspořádal Intel v roce 1970 - tehdy koupil 26ha hruškový sad v Santa Claře a na Slavnosti čerstvého ovoce zaměstnanci i s rodinami trhali hrušky ostošest - akce se vyplatila, již za rok dokázali vyprodukovat zmíněný první procesor.
O trochu později vyvstal zase problém s testováním tlaku a vlhkosti, tak bylo nutné zakoupit Papinovy hrnce a procesory postavit na vařič (později se přešlo na jiné metody testování).
Polovina snažení Intelu se týkala hledání aplikací pro jejich čipy, často zcela neznámé - jednou Gordon More na velké konferenci vysvětloval vlastnosti čipu 8008, a poté vývojáře vyzval: " Podívejte se, tady to máme, tohle to umí. Teď se musíme jako odvětví snažit o to, abychom vyvolali potřebu takového 1 milionu kousků měsíčně." Bylo to dost drzé, ale jak je vidět, podařilo se.
Ne úplně zdařilá byla první investice do výroby digitálních hodinek - stály 150 dolarů a byly silně poruchové (část schůzky představenstva Intelu byla vždy věnována výměně porouchaných). Když přišla konkurence s hodinkami za 10 dolarů, Intel se v roce 1978 z této oblasti stáhl. Ovšem v témž roce spatřil světlo světa první 16bitový procesor 8086.
Osm let poté se lidstvo dočkalo procesoru s průlomovým označením 386, v roce 89 následoval 486, roku 1991 začalo svou marketingovou pouť logo Intel inside, v ¦ roce 92' Pentium, v 95' Pentium Pro, v 97' Pentium MMX a v 98' Celeron.
Místo v Palo Alto, kde Robert Noyce vynalezl integrovaný obvod, bylo v roce 1991 vyhlášeno za kalifornskou historickou památku. A přesto, když v americkém televizním kvízu padla otázka, jaká firma dodává procesory pro většinu PC, soutěžící odpověděla:
"Od koho je Intel?".
A představte si, že při tom všem ještě zaměstnanci Intelu stihli ztenčit cestičky v procesorech z 12 na 0,25 mikronu (ale bez toho a bez ohromného úsilí, invence i odvahy by to všechno stejně nešlo).
Nechme se tedy překvapit, kam a jak bude Intel sm ěřovat v dalších letech - přejme si, ať je to k našemu užitku.Autor článku