Hlavní navigace

Intel znemožnil Alienware použití SLi

27. 12. 2007

Sdílet

Intel překazil Alienwaru plány na použití dvou grafických karet v SLi u zřejmě nejvýkonnějšího sériově vyráběného PC planety. Důvod je prostý: v PC musí být Intel čipset.

MIF21

Alienware se totiž rozhodl v počítači použít čtyřjádrový procesor Intel Core 2 Extreme QX6850 přetaktovaný na 4GHz. Aby však mohl takto přetaktované procesory použít, musí se Alienware napřed s Intelem domluvit. Tomu se však nelíbilo, že by byl počítač postaven na nVidia nForce čipsetu a vydupal si použití Intelu X38.

Alienwaru, který chtěl v PC použít 3 grafické karty nVidia GeForce 8800Ultra zapojené do TripleSLI, tak způsobil spoustu problémů, protože TripleSLi je možné rozběhat pouze na nForce 680i a 780i. Nejvýkonnější, co může Alienware ve svém Area 51 ALX PC mít, jsou tak pouze dvě ATI Radeon HD3870 nebo HD2900XT v Crossfire edici. Tyto Crossfire dvojice jsou sice výkonné, ale pomyslný top, který se snaží toto PC obsadit, prostě drží nVidia s trojicí 8800 Ultra.

Zbylé vybavení stroje však už je ve vší parádě. 4TB diskové pole, Blu-ray vypalovačka, Creative x-Fi zvuková karta atd. Tomu také odpovídý cena, která u nejlevnějšího modelu činí 3318 britských liber (okolo 120000 korun).

Alienware má však problém, kvůli kterému se musela rozhodnout zda zvolit výkonný procesor, nebo výkonné grafické karty. Osobně proto očekávám v blízké době ještě jedno brutálně výkonné PC, které sice zřejmě nebude mít šíleně přetaktovaný čtyřjádrový procesor, ale zase bude mít ono TripeSLi.

- - Tomáš Šulc