Hlavní navigace

Intel X38 v podání Gigabyte

28. 8. 2007

Sdílet

Ačkoliv je na příchod čipsetu X38 od Intelu ještě čas, dostávají se k nám z různých koutů informace, že samotná čipová sada je hotova a připravena k expedici k výrobcům základních desek. Gigabyte hlásí, že jejich desky jsou ve finále vývoje a čeká se pouze na čipy Intel.

DT21

Nejvyšší modely základních desek společnosti Gigabyte budou nést označení (jako již tradičně) DQ6 a budou uvedeny na trh ve dvou variantách. Gigabyte GA-X38-DQ6 jakožto zástupce platformy operačních pamětí DDR2 a Gigabyte GA-X38T-DQ6 jakožto zástupce DDR3 pamětí. Až na rozdíl v použití pamětí budou tyto desky naprosto shodné a budou nabízet tu nejvyšší možnou výbavu.Předně to bude podpora nových procesorů Intel vyrobených 45 nm výrobním postupem (kódové označení těchto modelů je Penryn), čipová sada taktéž přinese oficiální podporu pro systémovou sběrnici Front Side Bus pracující na frekvenci 1 600 MHz, nebude chybět ani nové rozhraní PCI Express ve verzi 2.0, u DDR2 pak přibude oficiální podpora pamětí DDR2 1 066 MHz a osazen bude zvukový čip Realtek ALC889A, jehož hlavní doménou a proklamovanou předností bude odstup signálu od šumu 106 dB.

Dalšími lákadly nových modelů bude vylepšený systém chlazení základní desky, čipové sady a mosfetů rozmístěných poblíž patice procesoru, podpora dvou gigabitových síťových karet s funkcí Teaming.Co se týká podpory nové sběrnice PCI Express verze 2.0, k dispozici bude mít deska 32 PCI Express linek pro dva plnohodnotné sloty s tím, že linky bude možné dělit tak, aby bylo možné použít grafické dvě karty. O podporu režimu ATI CrossFire jsme obavu neměli (její podporou se chlubil již čipset Intel 975X), čekalo se na to, zda Intel vyjedná podporu pro nVidia SLi nebo nikoliv. Výsledkem je to, že nVidia neustoupila s podporu pro SLi si nechala pouze pro své čipsety a pokud tedy budete chtít použít dvě grafické karty nVidia v režimu SLi, budete si muset patrně pořídit základní desku s konkurenčním nForce 680i SLi čipsetem. U X38 podporu SLi nehledejme.Jak je to s dostupností nových modelů základních desek? Podle vyjádření Gigabyte se čeká na první várku finálních čipsetů od Intelu a jakmile dorazí, bude moci být spuštěna sériová výroba zmíněných desek, neboť layout a všechny ostatní věci by měly být ze strany Gigabyte vyladěny. Dostupnost finálních kousků je určena na čtvrtý kvartál roku 2007, takže se máme na co těšit.

- - Petr Matuška