Hlavní navigace

Intel: takové budou technologické trendy v roce 2011

28. 12. 2010

Sdílet

Přinášíme vám několik zajímavých předpovědí společnosti Intel pro technologické trendy očekávané v roce 2011.

1.    Chytré televize se stanou skutečností

Ke společnostem Sony, Logitech, Boxee a Cisco se pravděpodobně připojí mnoho výrobců televizí, kabelových přijímačů a spotřební elektroniky, kteří vstoupí na trh chytré televize a videa. Do konce roku 2011 by pak tyto společnosti měly být schopny změřit zákaznický ohlas chytré televize – bude to úspěch, nebo propadák?

2.    Ještě lepší prodeje notebooků

Prodeje notebooků budou pokračovat ve výrazném růstu i pro rok 2011. Intel toho chce docílit prostřednictvím nové řady procesorů, jež přinesou spotřebitelům řadu nových vlastností souvisejících s grafikou ve vysokém rozlišení včetně možnosti bezdrátově přenášet obsah do televizí.  Díky zdokonaleným funkcím pro firemní segment, jako je například technologie Intel Anti-Theft, lze očekávat nárůst firemních investic do modernizace serverů, PC a notebooků.

3.     Tabletmanie, hybridizace

Trh bude podle Intelu zaplaven tabletovými počítači v nejrůznějších provedeních a s nejrůznějšími operačními systémy. Očekávejte hybridní tablet/netbook produkty, například prototyp Dell s procesorem Intel, který byl představen na konferenci Intel Developer Forum, nebo nový 11palcový Macbook Air, který vypadá a chová se jako kombinace netbooků a tabletů.

 4.    Moorův zákon neztrácí platnost

Nové inovace a výrobní techniky budou vzdorovat skeptikům, kteří tvrdí, že Moorův zákon je mrtvý. To znamená, že miliardy nových zařízení, jež v příštích letech získají výpočetní kapacitu a připojení k internetu, budou podstatně výkonnější a na úrovni hardwaru budou mít daleko více funkcí. Zároveň však budou mít výrazně nižší spotřebu energie a delší výdrž baterií.

5.    Lepší zabezpečení

S rychlými změnami požadavků v důsledku čím dál složitějších hrozeb a nových modelů používání včetně cloudu a spotřebních přístrojů připojených k internetu bude zabezpečení nadále jednou z nejvýraznějších priorit odvětví IT. V příštím roce se počítačový průmysl zaměří na základní funkce ochrany infrastruktury a zachování osobních i obchodních tajemství. Roli v tom budou hrát i akvizice společnosti McAfee a četné projekty související s čipy Intel.

6.     Kontextově citlivé, percepční počítače

Chystá se první vlna kontextově citlivých či percepčních počítačů, které využívají technologii hard a soft senzorů. Například mobilní zařízení zvané „osobní dovolenkový asistent“ (Personal Vacation Assistant) pomocí kontextově citlivých počítačových technologií pomáhá zákazníkům získat více zážitků na dovolené. Toto přenosné zařízení pomocí takzvaných hard senzorů (kamer, které rozpoznávají objekty, a polohových přijímačů GPS) a soft senzorů (informací zadaných cestovatelem do zařízení, například údajů kalendáře nebo preferované kuchyně) pohotově doporučuje místa, která je vhodné vidět, vyhovující restaurační zařízení a další.

7.    Spotřebitelé v nejisté ekonomice kupují důvěryhodné značky

Ekonomická nejistota bude nadále hybnou silou uváženějšího rozhodování spotřebitelů. Většina spotřebitelů si každý nákup dvakrát rozmyslí. Navzdory pokračující nejistotě se budou spotřebitelé pravděpodobně vracet ke známým značkám, protože ztělesňují důvěryhodnou investici a vyzkoušenou kvalitu.

8.    „Konzumerizace“ IT

Rok 2011 bude rokem, kdy dojde ke smazání rozdílu mezi spotřebními a podnikovými přístroji. Viděli jsme to už v roce 2010, kdy se telefony iPhone a Droid dostaly za podnikové firewally. Zaměstnanci budou chtít používat svá osobní řešení pro práci a zaměstnavatelé budou chtít doplnit podnikové prostředí o zařízení na podporu produktivity. V tomto směru přispěje k pokroku virtualizace, technologie anti-theft, vzdálená správa a zabezpečení.

9.    Chytré značky

Interaktivní digitální značky jako z filmu Minority Report se podle Intelu  široce prosadí a nabídnou nové režimy interakce včetně rozpoznávání tváří a gest.

10.    Novinky v oblasti energetiky a životního prostředí

Spotřebitelé přestanou o kontrole spotřeby energie jen mluvit a pomocí nejrůznějších zařízení a služeb pro správu domácnosti ji začnou skutečně dělat.

11.    Automobilové technologie

Cloud23

Sofistikované technologie fungující jako centrální nervová soustava dnešních vozidel přitahují obrovský zájem, ať už kvůli novým zábavním funkcím, hlasovému ovládání chytrých telefonů, jiným bezpečnostním technologiím nebo funkcím automatického řízení.

12.    Slunečno pro cloud a virtualizovaný computing

Podnikové služby cloudu čeká výrazný rozjezd s tím, jak bude pro podnikové využití přepracováno čím dál víc cloudových služeb včetně sociálních sítí. Zatímco v roce 2010 zaváděla většina velkých korporací ve svých prostředích virtualizaci, v roce 2011 budeme svědky budování interních řešení cloudu. V cloudu bude probíhat například rendering a jeho výsledky budou v širokopásmových sítích streamovány do zařízení s umírněným grafickým výkonem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).