Hlavní navigace

Intel připravuje úsporná čtyřjádra

19. 11. 2008

Sdílet

Po uvedení procesorů Core i7 společnost Intel oznámila, že na začátek příštího roku připravuje nové čtyřjádrové procesory, které by měly mít spotřebu jako běžný dvoujádrový procesor.

skoleni

Ačkoliv vás to zřejmě nepotěší, nepůjde o úsporné a levné procesory z nové řady Core i7, ale o klasické Core 2 Quad procesory. Ty mají mít TDP (tepelný výkon, čili ztrátové teplo) pouhých 65 Wattů, což je stejně jako běžný dvoujádrový procesor z dílen Intelu, například Core 2 Duo E8400. Ptáte se, kde je háček? Sami zatím nevíme, procesory totiž vypadají velmi dobře. Půjde o tři modely: Core 2 Quad Q8200s na frekvenci 2,33 GHz, Core 2 Quad Q9400s na frekvenci 2,66 GHz a Core 2 Quad Q9550s na frekvenci 2,83 GHz.


Intel zřejmě pořádně zapracoval na kvalitě svých waferů, a podařilo se mu vyrobit kvalitnější čipy, které spolehlivě pracují i při nižším napětí. Na tomto místě by bylo přinejmenším nevhodné zamlčet situaci u konkurenčních AMD. I to totiž na leden příštího roku chystá úsporný čtyřjádrový procesor. Půjde o Phenom X4 9450e, který bude mít stejně jako Intel TDP 65 Wattů. Nižší však bude také jeho pracovní frekvence, a to pouze 2,1 GHz.

- - Tomáš Šulc

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).