Hlavní navigace

Intel předvedl 70 svých IT projektů

16. 6. 2008

Sdílet

Mezi nimi jsou návrh „myslícího“ automobilu, hlasové ovládání mobilních zařízení či nový systém napájení počítačů snižující jejich spotřebu až o 50 procent. Kdysi zde vznikala i technologie USB.

skoleni

Společnost Intel odhalila v kalifornském Muzeu počítačové historie více než 70 projektů, na kterých ve svých laboratořích právě pracuje. Projekty spadají do různých odvětví: od ochrany životního prostředí, přes zdravotnictví až po bezdrátové mobilní technologie. Do výzkumných projektů společnost Intel ročně investuje okolo 6 miliard dolarů.

Intel nastínil, jak mohou dnešní investice do výzkumu dramaticky ovlivnit vývoj technologií během příštích pěti let. Podle vedoucí technologického oddělení společnosti Intel Justina Rattnera se díky novým technologiím změní způsob, jakým lidé komunikují s počítačem.

Vizuální computing

Procesory, které bude v budoucnu vyrábět společnost Intel, ať už několikajádrové či mnohajádrové, povedou k masivnímu rozšíření paralelního computingu. Tento způsob souběžného zpracování dat umožňuje zpracovávat mnoho úloh najednou. Takové paralelní výpočty rozšiřují možnosti vizuálního computingu. "Dočkáme se tak dokonale realistického ztvárnění objektů v 3D prostředí či okamžitých analýz videozáznamů. Komunikace mezi lidmi a jejich přístroji bude přirozenější a snazší," řekl Pavel Svoboda.

Společnost Intel, společně s firmou Neusoft, předvedla speciální aplikaci, která dává automobilům zrak. Systém využívá kamery stejným způsobem, jakým člověk používá oči, a vícejádrové procesory přebírají roli mozku. Automobily budoucnosti tak získávají schopnost mnohem přesněji identifikovat ostatní, kriticky se přibližující vozidla nebo chodce. Mohou tak vyslat řidiči odpovídající varování nebo automaticky provést kroky nutné k zamezení nehody.

Snižováním spotřeby

Vědci chtějí pokračovat nejen ve zvyšování výkonu procesorů, ale také ve výrazném snižování jejich spotřeby a energetické náročnosti. Specialisté z výzkumu a vývoje společnosti Intel zkoumají novou techniku správy napájení (power management). Ta by mohla zcela změnit způsob napájení budoucích počítačů založených na architektuře Intel.

Technologie blízké budoucnosti se nazývá "Platform Power Management" (platforma správy napájení). Průběžně monitoruje změny v činnosti počítače a inteligentně snižuje (nebo zcela vypíná) dodávku energie do těch částí systému, které zrovna nejsou využívány, například USB portů. První zkoušky této technologie ve stavu, kdy se počítač nachází ve stavu nečinnosti či je mírně vytížen, vykázaly energetické úspory převyšující 30 procent. "V průběhu několika příštích let vědci společnosti Intel předpokládají dosažení až 50procentní úspory - nehledě na to, zda je počítač nečinný či plně vytížený," dodal Pavel Svoboda. Nová platforma správy napájení by jednou mohla přinést výhody celé škále produktů Intel, od mobilních internetových zařízení (MID) až po servery s velkým výkonem.

Populární technologie mývají někdy skromné začátky

Oblast vývoje a výzkumu je pro společnost Intel velmi důležitá. Například současná novinka, procesor Intel Atom, který je určen pro pohon výkonných kapesních počítačů, má prapůvod ve velmi malém projektu s kódovým jménem "Snocone". Věnoval se návrhu nízkonapěťového procesoru založeného na architektuře Intel. Ze stejných laboratoří, kde v 90. letech vznikalo rozhraní USB, byly vyvinuty i technologie použité v procesorové platformě Intel vPro, která je určena pro vzdálenou správu podnikových počítačů.

"Stovky vědců společnosti Intel v úzké spolupráci s dalšími technologickými společnostmi, vědci, univerzitami a vládami způsobí během příštích pěti let významné změny," řekl vedoucí technologického oddělení společnosti Intel Justin Rattner. Vzorové projekty, které je možné v muzeu dnes zhlédnout, v kombinaci s dvojnásobnými investicemi do vědy a výzkumu, urychlí vznik nových objevů. "Zdokonalí zdravotnickou péči, zlepší životní prostředí a podpoří pokrok v oblasti vizuálního computingu. V neposlední řadě také přinesou požitek z bezdrátového internetu v jakémkoliv zařízení, které si sami vyberete, ať už jste kdekoli na světě," uzavřel tiskový mluvčí společnosti Intel Pavel Svoboda.

- - Alexandr Radecký

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).